Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Τρία γκολ από τους Καρέλη, Μήτρογλου, Κολοβό και μία ασίστ από τον Μαυρία, ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα.

Σε on fire κατάσταση είναι ο Νίκος Καρέλης και ο Κώστας Μήτρογλου, οι οποίοι σκοράρουν κατά ριπάς για τις Γκενκ και Μπενφίκα αντίστοιχα. Δίπλα αυτούς, το όνομά του έβαλε αυτή την εβδομάδα και ο Δημήτρης Κολοβός της Μαλίν, ενώ ο Χάρης Μαυρίας έβγαλε την ασίστ για το πρώτο γκολ της Καρλσρούης...

Αναλυτικά οι επιδόσεις των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Λόγω του τραυματισμού του δεν έδωσε το παρών στην εκτός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Ίνγκολσταντ.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Βέρντερ Βρέμης με 3-1.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Λειψία με 3-1.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα από την Φράιμπουργκ με 2-1 εκτός έδρας, όμως έγινε αλλαγή στο 85ο λεπτό.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Φράιμπουργκ με 2-1.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Μπήκε στο 83ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Βιτσμπουργκερ Κικερς.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Βασικός και με καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βιτσμπουργκερ Κικερς, βγάζοντας την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του.

Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα της ομάδας του με 2-0 από την Καρλσρούη.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 1-0 από την Όσναμπρικ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Φορτούνα Κολωνίας με 2-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη με 4-1 επί της Παλέρμο στο «Ολίμπικο».

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός σε ακόμη ένα παιχνίδι της Ουντινέζε, αυτή την φορά στη νίκη επί της Πεσκάρα με 3-1, χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ο τραυματισμός του στον ώμο, τον κράτησε εκτός του παιχνιδιού με την Πεσκάρα, το οποίο η Ουντινέζε κέρδισε 3-1.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Σασουόλο.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εντός έδρας 1-1 με την Σασουόλο.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Βασικός στην ήττα από την Φιορεντίνα με 5-3 εντός έδρας.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Βασικός στην σαββατιάτικη νίκη επί της Τραπάνι με 3-0.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Ήταν εκτός αποστολής στο 1-1 με την Λατίνα.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο 1-1 με την Βίρτους Εντέλα.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Φότζια.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Φότζια με 4-1.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ με την Σουόνσι.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν εκτός αποστολής στο 0-0 με την Άρσεναλ στο Emirates.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Κάρντιφ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 2-2 με την Σαμούντιο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα και έγινε αλλαγή στο 81'.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στα τελευταία λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 4-2 επί της Μετς.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Με δικό του γκολ, το 6ο εφετινό στο πρωτάθλημα, η Γκενκ κατάφερε να κερδίσει 1-0 την Σιντ Τρούιτεν.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Μπήκε στο 72ο λεπτό του ισόπαλου χωρίς παιχνιδιού με την Βέστερλο.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στο 0-0 με την Βέστερλο.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Μπήκε στο 74ο λεπτό του ισόπαλου 0-0 παιχνίδι με την Σαρλερουά, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 2-2 επί της Οστάνδης.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Δεν ήταν στην αποστολή στο 2-2 με την Οστάνδη, εκτός έδρας.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο το 2-2 με την Οστάνδη.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου γκολ της νίκης με 2-0 επί της Μουσκρόν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου
(Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Ουτρέχτη με 1-0.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Μπήκε στο 90ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί των Γκο Αχέντ Ίγκλς.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μπήκε στις καθυστερήσεις της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Εξέλσιορ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή τς πρώτης ομάδας για την εκτός έδρας ήττα από την Χρόνινγκεν με 2-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Με δικό του γκολ άνοιξε ο δρόμος προς την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπελενένσες.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Λόγω του τραυματισμού του, δεν ήταν στην αποστολή για την νίκη επί της Μπελενένσες με 2-0.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Βιτόρια Σετουμπάλ, αλλά έγινε αλλαγή στο 79ο λεπτό.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 72ο λεπτό της εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Λωζάνης.
ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Μάτερσμπουργκ που έληξε χωρίς νικητή (2-2).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 5-1 επό της Ζλατέ Μοράβτσε.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Ντεμπρετσένι με 2-1.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 0-0 με την Ίστρα εκτός έδρας.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-1 επί της Πιρίν.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της ΡΚ 35 Ελσίνκι.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Μπήκε στο 77ο λεπτό της νίκης με 2-0 επί της Fort Lauderdale Strikers.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Αλ Νασρ με 1-0.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αλ Νασρ.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Γιούμπιλο Ιβάτα): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Ναγκόγια.

* Η Χάμιλτον του Γιώργου Σαρρή παίζει την Τρίτη με την Σέλτικ.