Ο ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ 15 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ 4 ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ

Χίμκι - Λοκομοτίβ Κουμπάν 73-65 (vid)

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν (0-2) του Φώτη Κατσικάρη και του Ίαν Βουγιούκα έχασε στη Μόσχα από τη Χίμκι (1-1) με 73-65.  Καλός ο Ίαν Βουγιούκας (15π., 4ρ.), τραυματίστηκε ο Ράιαν Μπρόκχοφ.

Ο Αλεξέι Σβεντ επέστρεψε ορεξάτος στην αγωνιστική δράση και με 21 πόντους οδήγησε τη Χίμκι στη νίκη επί της Λοκομοτίβ Κουμπάν των Κατσικάρη και Βουγιούκα με 73-65.

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκε γρήγορα στο +10 (20-10, 9'), αλλά αυτό έγινε κυρίως χάρη στην αστοχία των φιλοξενούμενων σε ελεύθερα σουτ τριών πόντων (1/7). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Ζούμπκοφ έφερε 2/2 πίσω από τη γραμμή των τριών , ο Ίαν Βουγιούκας συνέχιζε την καλή δουλειά κοντά στο καλάθι και η Λοκομοτίβ προσπέρασε με 26-33 (17') με 5/6 συνολικά τρίποντα στην δεύτερη περίοδο. Η είσοδος όμως για πρώτη φορά φέτος (έκανε επέμβαση πριν λίγο καιρό) του Αλεξέι Σβεντ άλλαξε και πάλι τον ρυθμό και το προβάδισμα (39-38).

Στην τρίτη περίοδο ο Σβεντ βρήκε συμπαράσταση στο πρόσωπο του Μπουνγκού Κολό και χάρη σε αυτό το δίδυμο, «έχτισε» ένα μικρο προβάδισμα (57-52, 30') το οποίο οι συγκεκριμένοι παίκτες φρόντισαν να το εκτοξεύσουν. Η Χίμκι στο 35' προηγήθηκε με 67-52, όμως οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων έτρεξαν σερί 11 αναπάντητων πόντων και μείωσαν έως και τους 4 πόντους (67-63, 38΄).

Στο τελευταίο δίλεπτο οι επιλογές δεν ήταν καλές για τη «Λόκο», τραυματίστηκε κι ο Ράιαν Μπρόκχοφ κι έτσι η Χίμκι πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Βουγιούκας (18:45) ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους (5/10δ., 5/6β.), 4 ριμπάουντ, 2 λάθη και ισάριθμα κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-38, 57-52, 73-65

Τα αποτελέσματα της ημέρας: Χίμκι-Λοκομοτίβ Κουμπάν 73-65, Τσμόκι Μινσκ-Κάλεβ Κράμο, Άφτοντορ-Ζενίτ

Η κατάταξη: Ούνικς 4-0, ΤΣΣΚΑ 2-0, Ζενίτ 2-0, Αστάνα 2-2, Ενισέι 2-2, Ρίγα 1-1, Χίμκι 1-1, Τσμόκι Μινσκ 1-1, Άφτοντορ 1-2, Κάλεβ Κράμο 1-2, Περμ 0-2, Λοκομοτίβ Κουμπάν 0-2, Νίζνι 0-3