Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε 72-73

Η Φενέρμπαχτσε (2-0) νίκησε στη Βαρκελώνη την Μπαρτσελόνα (1-1) με 72-73 έχοντας τον Κώστα Σλούκα σε καταπληκτική μέρα (15π., 4ασ.).

Η Φενέρμπαχτσε διπλασίασε τις νίκες αφού επικράτησε της Μπαρτσελόνα στο «Palau Blaugrana» με 72-73. Η τουρκική ομάδα είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα (15π., 4ασ., 4λ. ενώ έπαιξε τέλεια και την τελευταία άμυνα). Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα καλή δουλειά έκαναν οι Ταϊρίς Ράις (19π., 6ασ.) και Στράτος Περπέρογλου (14π.).

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες φρόντισαν να βγάλουν την ποιότητα των ρόστερ τους στο παρκέ, οι άμυνες έβγαιναν με δυσκολία, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνιμα ένα μικρό προβάδισμα 3-4 πόντων. Αυτή η μικρή ανωτερότητα της Φενέρ είχε να κάνει αρκετά με τα 7813 τρίποντα στο ημίχρονο με την Μπαρτσελόνα να είναι καλύτερη στα δίποντα (13/19). Το μόνο ανησυχητικό για τους Τούρκους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ήταν τα τρία φάουλ του Μπόμπι Ντίξον.

Ο Κώστας Σλούκας (έφτασε τις 300 ασίστ στη διοργάνωση) με συνεχόμενους πόντους που έφευγαν από τα χέρια του (είτε ως καλάθια είτε ως δημιουργία) βοήθησε την ομάδα του να κρατά το προβάδισμα μέχρι που ο Στράτος Περπέρογλου έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (46-45, 25').

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη στο τελευταίο δεκάλεπτο και με 7 σερί πόντους του Ντίξον και ένα κάρφωμα του Έκπε Ούντοχ, έκανε το 55-64 (35'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης και το κατάφεραν με μικρό σερί 5 αναπάντητων πόντων (67-71, 38'). Ο Σάσα Βεζένκοβ με 2/2 βολές μείωσε ακόμη περισσότερο (72-73, 1:01 πριν τη λήξη), αλλά καμία ομάδα δε σκόραρε στη συνέχεια με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να πάρει σπουδαίο «διπλό».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν 11/21 τρίποντα (αντί 7/29 της Μπαρτσελόνα) ενώ είχαν και μεγαλύτερη ευστοχία με 12/13 βολές (αντί 11/17). Λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά σε παιχνίδια που κρίνονται στον πόντο

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Σλούκας σε 29:48 είχε 15 πόντους (3/6δ., 2/3τρ., 3/4β.). ένα ριμπάουντ, 4 ασίστ και ισάριθμα λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βίκτορ Κλαβέρ ήταν σε άλλο γήπεδο. Σε 14:19 είχε 0/1 τρίποντο, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Η Μπαρτσελόνα περίμενε αρκετά περισσότερα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σάσα Βεζένκοβ με 2/2 βολές μείωσε ακόμη περισσότερο (72-73, 1:01 πριν τη λήξη). Οι Καταλανοί έβγαλαν άμυνα, όπως έβγαλε κι ο Κώστας Σλούκας όση ώρα ταλαιπωρούσε τη μπάλα ο Ράις. Κι ενω έμεναν 12'' οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν καν να κάνουν φάουλ αφού οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς γύρισαν γρήγορα με πάσες τη μπάλα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Έκπε Ούντοχ απέδειξε πως είναι ο καλύτερος αμυντικός για μία ακόμη φορά ενώ πρόσθεσε ακόμη 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την εντός έδρας ήττα που θα τους φέρνει λίγο πίσω στη βαθμολογία για την ώρα.

Η Φενέρ την κακή απόδοση του Τζίτζι Ντατόμε (2π. Σε 19:06) και του Γιαν Βέσελι (4π. σε 17:17).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Μπαρτσελόνα γύρισε καλά τη μπάλα, ο Σάσα Βεζένκοβ δημιούργησε το ρήγμα, πάσαρε στον Τζόι Ντόρσεϊ ο οποίος κάρφωσε με δύναμη στο αντίπαλο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-40, 51-53, 72-73