Μπρεμερχάβεν - Μπάμπεργκ 87-93

Κουρασμένη από τα συνεχόμενα ματς η Μπάμπεργκ, νίκησε όμως στην έδρα της Μπρεμερχάβεν με 87-93 έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Νίκο Ζήση.

Η Μπάμπεργκ έδωσε τρίτο ματς σε πέντε μέρες (12/10 με Γκέτιγκεν, 14/10 με Φενέρμπαχτσε) οπότε ήταν λογικό να εμφανιστεί κουρασμένη. Παρ΄όλα αυτά όμως οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι έφυγαν με τη νίκη από την έδρα της Μπρεμερχάβεν επικρατώντας με 87-93 έχοντας ξανά για πρωταγωνιστή τον Νίκο Ζήση.

Η Μπάμπεργκ βρέθηκε πίσω στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και σε ό,τι είχε να κάνει με το ρυθμό του ματς και σε ό,τι είχε να κάνει με το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο πεντάλεπτο έπαιξαν πολύ καλύτερα και έφτασαν στην έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο Νίκος Ζήσης σε 24:10 είχε 16 πόντους (1/5δ., 2/3τρ., 8/9β.), 4 ασίστ, ένα ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο. Πολύ καλός και ο Ντάριους Μίλερ (17π. με 5/7τρ.).

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 53-47, 67-70, 87-93

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής: Μπαϊρόιτ-Μπράουνσβαϊκ 96-48, Χάγκεν-Γκίσεν 76-95, Γκέτιγκεν-Βόννη 83-92, Όλντενμπουργκ-Ιένα 90-81, Τούμπιγκεν-Βούρτζμπουργκ 76-83, (16/10) Μπάγερν Μονάχου-Άλμπα Βερολίνου 97-58, Σκάιλαϊνερς-Ουλμ 73-79, Μπρεμερχάβεν-Μπάμπεργκ 87-93, Λούντβισμπουργκ-Βέχτα 90-77

Η κατάταξη: Μπάμπεργκ 6-0, Μπάγερν Μονάχου 5-0, Ουλμ 5-0, Μπαϊρόιτ 4-1, Λούντβισμπουργκ 5-2, Όλντενμπουργκ 3-3, Σκάιλαϊνερς 3-3, Βόννη 3-2, Γκίσεν 3-2, Μπρεμερχάβεν 2-3, Γκέτινγκεν 2-4, Άλμπα Βερολίνου 2-3, Τούμπινγκεν 2-3, Βέχτα 1-4, Ιένα 1-4, Μπραουνσβάιγκ 1-4, Βούρτζμπουργκ 1-4, Χάγκεν 0-5