Ουσάκ - Φενέρμπαχτσε 71-70 (vid)

Η Ουσάκ Σπορτίφ νίκησε τη Φενέρμπαχτσε στην πρεμιέρα του τουρκικού πρωταθλήματος με 71-70. Ο Κώστας Σλούκας είχε 11 πόντους και 7 ασίστ.

Η Ουσάκ Σπορτίφ έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής υποχρεώνοντας τη Φενέρμπαχτσε να ξεκινήσει με ήττα το πρωτάθλημα (71-70). Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και τσα 40 λεπτά της αναμέτρησης και μάλιστα προηγήθηκαν και με 8 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε την αντεπίθεσή της, ισοφάρισε στους 67 πόντους (38'), ωστόσο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Με το σκορ στο 71-69 και με 1'' στο χρονόμετρο ο Έκπε Ούντοχ έκανε 1/2 βολές (ευστόχησε στη δεύτερη για κάποιο λόγο) και δεν κατάφερε να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Ο Κώστας Σλούκας (22:34) είχε 11 πόντους (3/6δ., 5/5β.), 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ ενώ ο Μπόγκνταν Μπογβτάνοβιτς πρόσθεσε 18 με 4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 4/5 βολές.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Σακίλ Ο Νηλ ΜακΚίσικ (έχει αλλάξει το όνομά του προς τιμή του βετεράνου σέντερ) με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-33, 58-51, 71-70

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας: (8/10) Μπουγιουτσεκμετζέ-Τράμπζονσπορ 97-69, Άνκαρα-Μπεσίκτας 51-93, Καρσίγιακα-Μπάνβιτ 67-85, Μπελεντίγε-Γκαζιάντεσπορτ 92-85, Νταρουσάφακα-Τόφας 83-75, (9/10) Ουσάκ Σπορτίφ-Φενέρμπαχτσε 71-70, Γαλατάσαραϊ-Μπαλικεσίρ, Ίνσταμπουλ-Αναντολού Εφές

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα