Οι Έλληνες του Εξωτερικού

Νίκος Ρόλλας

Μανωλάς, Καρέλης, Bέλλιος και Καρτάλης βρήκαν δίχτυα, ενώ ο Ταχτσίδης έδωσε ασίστ. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Τέσσερα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα. Σίγουρα όμως αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Κώστας Μανωλάς, χάρη στο τέρμα του οποίου η Ρόμα κέρδισε την Ίντερ, ενώ ο Νίκος Καρέλης αρχίζει να βρίσκει ρυθμό στο σκοράρισμα. Ο Απόστολος Βέλλιος βρήκε και πάλι δίχτυα, αλλά αυτό δεν είχε αντίκτυπο στην βαθμολογική συγκομιδή της Νότιγχαμ, ο Αλέξανδρος Καρτάλης ήταν ο πρωταγωνιστής της Άλεν και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έδωσε την ασίστ για ανοίξει το σκορ η Κάλιαρι απέναντι στην Κροτόνε.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Λεβερκούζεν, όπου η Ντόρτμουντ γνώρισε την ήττα με 2-0.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Άουγκσμπουργκ.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Λειψία, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1, έχοντας καλή απόδοση.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Λειψία με 2-1.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Ήταν εκτός αποστολής στο 2-2 με την Ντάρμσνταντ εκτός έδρας.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Μπήκε στο 75ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλία με την Φορτούνα (1-1), χωρίς όμως να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Φορτούνα του Ντίσελντορφ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-0 επί της Μόναχο 1860.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τσβικάου.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άλεν): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού γκολ στη νίκη της Άλεν με 1-0 επί της Μίνστερ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Πέτυχε το χρυσό γκολ της Ρόμα για τη νίκη με 2-1 επί της Ίντερ στο «Ολίμπικο».

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δύσκολο βράδυ για τον Έλληνα τερματοφύλακα κόντρα στην Λάτσιο, καθώς η Ουντινέζε γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Βασικός και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Λάτσιο με 3-0.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Τζένοα με 1-0.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου της ήττας από την Τζένοα με 1-0, καθώς η ομάδα του είχε μείνει με 10 παίκτες.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Ήταν βασικός στη νίκη επί της Κροτόνε με 2-1, βγάζοντας μάλιστα και την ασίστ για το γκολ με το οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Μπρέσια.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Σπαλ.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Φοντί, όπου η Μονόπολι πήρε τη νίκη με 1-0.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε στο 69ο λεπτό της νίκης επί της Φοντί με 1-0.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στο ισόπαλο 2-2 με την Μπόνμουθ, χωρίς να πιάσει καλή απόδοση, καθώς το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων ξεκινήσει από την αριστερή πλευρά, ενώ το δεύτερο από δικό του λάθος.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν εκτος αποστολής στο 1-1 με την Γουέστ Χαμ.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Πέτυχε και πάλι γκολ, αλλά το τέρμα με το οποίο άνοιξε το σκορ στο εκτός έδρας με την Μπρίστολ Σίτι δεν ήταν αρκετό για να έχει η Νότιγχαμ κάποιο βαθμολογικό κέρδος (2-1).

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης Β): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα της Καστίγια με 1-0 από την Ράγιο Μαγιανταχόντα.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο την αγχωτική νίκη επί της Λιοράν με 2-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός και σκόρε του πρώτου γκολ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, της νίκης με 2-1 επί της Μαλίν.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Γκενκ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εκτός έδρας 1-1 με την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 1-1 με την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Μπήκε στο 70ο λεπτό του παιχνιδιού με την Μπέβερεν και 7 λεπτά, η ομάδα του πέτυχε το νικητήριο γκολ (1-0).

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε στο 61ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Λόκερεν, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του έτσι ώστε να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Λόκερεν, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Λόκερεν με 2-1.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Κορτράικ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου
(Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Φέγενορντ με 2-0.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ισοπαλία επί της Χέρακλες με 1-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μετά από αρκετούς μήνες απουσίας και σοβαρούς τραυματισμούς, έκανε την επανεμφάνισή του στο 87ο λεπτό της νίκης επί της Ντε Χάαγκ με 2-1.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας, καθώς ήταν βασικός στον αγώνα της ομάδας Νέων με την Φίτεσε, όπου η Άλκμααρ κέρδισε 5-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Φιρένσε με 4-0, δεν βρήκε δίχτυα και αντικαταστάθηκε στο 78ο λεπτό.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη επί της Φιρένσε με 4-0.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπενφίκα, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 4-0.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός για ακόμη ένα παιχνίδι με την Χάμιλτον, αυτή τη φορά στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Ινβερνές.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Δεν ήταν στην αποστολή για την θεαματική νίκη επί της Βαντούζ με 5-2, εκτός έδρας.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Βασικός και με καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη επί της Σάλτσμπουργκ με 1-0.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 3-1 επί της Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε, στην Μπρατισλάβα.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στο ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι με την Ντιναμό, στο Ζάγκρεμπ.

ΒΟΣΝΙΑ-ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ
Δημήτρης Τόσκας (Ζελέζνιτσαρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Ράντνικ με 2-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-1 επί της Βερέγια.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Βασικός σε όλο το παιχνίδι, της νίκης με 2-0 επί της Κουόπιο.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Μπήκε στο 78ο λεπτό του παιχνιδιού με τους Carolina RailHawks που έληξε 1-1.

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της FC Cincinnati.

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Charlotte Independence.

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos): Μπήκε στο 74ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Charlotte Independence.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος
(Júbilo Iwata): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ήττα από την Νιγκάτα με 2-1.