Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Σταφυλίδης, Διαμαντάκος, Βέλλιος και Μανιάς βρήκαν και πάλι δίχτυα, με τον Δώνη να δίνει ασίστ. Αναλυτικά ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα.

Μόνο ως θετικός μπορεί να χαρακτηριστεί ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, καθώς περιελάμβανε 4 γκολ και 1 ασίστ. Ο Σταφυλίδης σκόραρε εκ νέου με εντυπωσιακό τρόπο, όπως και ο Διαμαντάκος ενώ Βέλλιος και Μανιάς πρόσθεσαν ακόμη ένα τέρμα στο ενεργητικό τους. Τέλος άξια αναφοράς και η ασίστ του Δώνη, η οποία χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Νις.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Είχε εύκολο απόγευμα στην θεαματική νίκη επί της Ντάρμσταντ με 6-0.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί του Αμβούργου με 4-0.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Μάιντς, στο οποίο η Άουγκσμπουργκ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1. Μάλιστα σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του, προκειμένου να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μάιντς με 3-1.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Γκλάνταμπαχ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στο 1-1 με την Ζενκτ Πάουλι, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Ήταν βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Ζενκτ Πάουλι, αλλά έγινε αλλαγή στο 73'.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ.

Κώστας Τσαμούρης (Καϊζερλάουτερν): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα από την Στουτγάρδη με 1-0.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Δεν ήταν στην αποστολή για το 2-2 με την Άλεν.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άλεν): Δεν ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 2-2 με την Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ και μπήκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και με καλή απόδοση στην εκτός έδρας ήττα απο την Φιορεντίνα με 1-0, χωρίς να φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Πολύ καλή εμφάνιση από τον Έλληνα τερματοφύλακα, παρά την εντός έδρας ήττα από την Κιέβο με 2-1 μέσα στο Ούντινε.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Κιέβο με 2-1, αλλά μπήκε αλλαγή στο 65ο λεπτό.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Νάπολι με 3-1, φέροντας ευθύνη για το πρώτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, καθώς έχασε τον Καγιεχόν.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Νάπολι στο Σαν Πάολο, όπου η Μπολόνια γνώρισε την ήττα με 3-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Αταλάντα, το οποίο η Κάλιαρι κέρδισε 3-0.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη επί της Τσεζένα με 2-1.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη επί της Μπρέσια με 1-0.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Βιτσέντζα με 3-2.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Ρετζίνα.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Μπήκε στο 76ο λεπτό της εντός έδρας ισοπαλία με την Ρετζίνα (1-1)

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός και με καλή απόδοση στην μεγάλη νίκη της Γουότφορντ με 3-1.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττας με 3-1 από την Έβερτον.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Σκόραρε ξανά, πριν αντικατασταθεί στο 59', όμως το γκολ του δεν αποδείχθηκε αρκετό για την Νότιγχαμ, προκειμένου να γλιτώσει την εντός έδρας από την Νόριτς με 2-1.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 74ο λεπτό του 1-1 με την Μονπελιέ και στο 85' έβγαλε την ασίστ για το γκολ της ισοφάρισης.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός χωρίς να βρει δίχτυα στην εντός έδρας ήττα από την Άντερλεχτ με 2-0.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Μπήκε στο 84ο λεπτό του ισόπαλου 0-0 με την Μαλίν, όμως δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να πετύχει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολή για το ισόπαλο χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνίδι με την Μαλίν.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε στο 64ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με την Σαρλερουά (0-0).

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Μουσκρόν.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε στο 83ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 2-1 από την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ζούλτε Βάρεγκεμ όπου η Κορτράικ γνώρισε την ήττα με 2-1.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-1.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Σταντάρ Λιέγης με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Εξέλσιορ.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Μπήκε στο 25ο λεπτό της εύκολης εντός έδρας νίκης επί της Ντε Χάαγκ με 4-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Άλκμααρ με 2-0.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας, καθώς έπαιξε στη νίκη της δεύτερης με 5-1 επί της Κονινκλίκε.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μποαβίστα με 2-1.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Δύσκολο απόγευμα για τον Έλληνα αμυντικό στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Μάδεργουελ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη επί της Αντμίρα με 3-0.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Τατράν Πρέοφ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Ήταν εκτός αποστολής στο 1-1 με την Χάλαντας εκτός έδρας.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εύκολη νίκη με 4-0 επί της Σλάβεν Κοπρίβνιτσα.

ΒΟΣΝΙΑ-ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ
Δημήτρης Τόσκας (Ζελέζνιτσαρ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 με την Μλάντοστ Ντόμποζ Κακανζ.

ΣΕΡΒΙΑ
Ανδρέας Βλαχομήτρος (Γιαβορ Μάτις): Ήταν εκτός αποστολής στο εντός έδρας 1-1 με την Ραντ Βελιγραδίου.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έμεινε εκτός αποστολής στην εκτός έδρας ήττα από την Λουντογκόρετς με 3-1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ελσίνκι.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Fort Lauderdale Strikers που έληξε 1-1, αλλά έγινε αλλαγή στο 69ο λεπτό.

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί των Richmond Kickers.

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με τους Charlotte Independence που έληξε 1-1.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ήταν βασικός στην ήττα από την Ελ Σαμπάμπ με 3-2, όμως αντικαταστάθηκε στο 73ο λεπτό.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Μόνο ως εφιαλτικό μπορεί να χαρακτηριστεί το παιχνίδι του Έλληνα αμυντικού κόντρα στην Κασίμα Άντλερς, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-0. Είχε μερίδιο ευθύνης στα δύο γκολ, ενώ αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό.

Η Μπενφίκα των Μήτρογλου και Σάμαρη παίζει σήμερα το βράδυ.