Γεωργία - Μαυροβούνιο 74-76

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ένα χαμένο ριμπάουντ (είχε προηγηθεί φάουλ) και το καλάθι του Τζούρισιτς, στέρησε τη νίκη από την Εθνική Γεωργίας του Ηλία Ζούρου στο ματς με το Μαυροβούνιο (74-76).

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από το Μαυροβούνιο με 74-76 και πλέον δυσκόλεψε η κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου που δίνει πρόκριση. Αυτή βέβαια μπορεί να έρθει και αν οι Γεωργιανοί βγουν στις τέσσερις καλύτερες δεύτερες των εφτά ομίλων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και φρόντισαν να διατηρούν και στα 20 λεπτά το προβάδισμα. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου σε αυτό το διάστημα σούταραν με 60% στα δίποντα (15/25), ωστόσο οι Μαυροβούνιοι... έκλεισαν τη διαφορά βρίσκοντας 7 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 (7/16, 43.7%).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία των Γεωργιανών, προσπέρασαν με 8 πόντους χάρη σε τρίποντο του Παβλίσεβιτς (54-61, 29'). Με καλάθια των Σανικίτζε, Σενγλκέλια και Πατσούλια η Γεωργία κατάφερε να αλλάξει τη ροή της αναμέτρησης και προηγήθηκε με καλάθι και φάουλ του φόργουορντ των Ουόριορς (70-68, 38').

Στα 90'' πριν τη λήξη οι Βούτσεβιτς και Νίντχαμ βρήκαν δύο σερί τρίποντα (70-74, 1:04 για τη λήξη), αλλά ο Σενγκέλια μείωσε με lay up και μετά από καλή άμυνα ο Νίξον της ΑΕΚ ισοφάρισε στους 74 πόντους. Το Μαυροβούνιο αστόχησε σε τρία σουτ, πήρε ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ (στο ένα ο Βούτσεβιτς έχει κάνει καθαρό φάουλ που δε σφυρίχτηκε) και την τέταρτη φορά ο Τζούρισιτς έκανε το 74-76. Μετά το τάιμ άουτ και με 3'' να μένουν ο Ντίξον αστόχησε σε σουτ για τη νίκη από τη γωνία και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν.

Ο Μάικλ Ντίξον της ΑΕΚ είχε σε 31:07, 13 πόντους (3/7δ., 2/6τρ., 1/1β.), 4 ασίστ, ένα ριμπάουντ κι ένα λάθος. Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς (επίσης της ΑΕΚ) ήταν εκτός 12άδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-40, 54-62, 74-76