Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Το 2ο γκολ στο 3ο του επίσημο παιχνίδι πέτυχε ο Δημήτρης Διαμαντάκος, εξαιρετικός παρά την ήττα της Ουντινέζε στο «Ολίμπικο» ο Ορέστης Καρνέζης. Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι «Έλληνες του Εξωτερικού».

Μόλις ένα γκολ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» το Σαββατοκύριακο... Αυτό ήταν του Δημήτρη Διαμαντάκου, όμως δεν κατάφερε να χαρίσει στην Καρλσρούη την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας. Δίπλα του θα μπορούσε να μπει και ο Απόστολος Βέλλιος όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο πέναλτι που εκτέλεσε, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Ορέστη Καρνέζη παρά τα 4 γκολ που δέχθηκε η Ουντινέζε στο «Ολίμπικο».

Παίξε νόμιμα από Κινητό και Τάμπλετ στη Vistabet!

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι «Έλληνες του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερν Λεβερκούζεν): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Χόενσταϊν με 2-1 για το Κύπελλο Γερμανίας.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ράβενσμπουργκ για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 κόντρα στην Ράβενσμπουργκ για το Κύπελλο Γερμανίας.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Δεν αγωνίστηκε στον αποκλεισμό σοκ της Βέντερ με 2-1 από την Σπορτφρεούντε Λότε που αγωνίζεται στην 3η κατηγορία.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Μετά το γκολ του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, σκόραρε και στο εκτός έδρας παιχνίδι του Κυπέλλου με την Μόναχο 1860, όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό, καθώς η Καρλσρούη γνώρισε την ήττα με 2-1.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Ήταν εκτός αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Μπραουνσβάικ στην παράταση, για το Κύπελλο Γερμανίας.

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Ήταν εκτός αποστολής στην 4-3 στην παράταση από την Αστόρια Βάλντορφ για το Κύπελλο Γερμανίας.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Ουντινέζε με 4-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 80' όταν το παιχνίδι είχε κριθεί.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής με την Ουντινέζε, όπου η Ρόμα κέρδισε 4-0, καθώς δεν είναι στην πλάνα του Λουτσιάνο Σπαλέτι και ψάχνει ομάδα για να συνεχίσει την καριέρα του.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Εφιαλτικό ξεκίνημα ήταν το ξεκίνημα της νέας σεζόν για τον διεθνή τερματοφύλακα, καθώς η Ουντινέζε γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Ρόμα. Η εμφάνισή του πάντως ήταν πολύ καλή, καθώς χάρη στις επεμβάσεις που πραγματοποίησε, το σκορ δεν πήρε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 4-0 από την Ρόμα στο «Ολίμπικο».

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Μπήκε στο 55ο λεπτό της νίκης επί της Κροτόνε με 1-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τορίνο): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην ήττα με 3-2 από την Μίλαν εκτός έδρας.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τσέλσι, αλλά αντικαταστάθηκε στο 90ο λεπτό.

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μίντλεσμπρο με 2-1.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Σάντερλαντ με 2-1.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 15ο λεπτό της νίκης επί της Γουίγκαν με 4-3 και στο 61ο είχε την μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το πρώτο του γκολ, όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ανζέ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Μπήκε στο 73ο λεπτό της εκτός έδρας νίκη επί της Λόκερεν με 3-0, χωρίς ωστοσο να βρει δίχτυα.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Γκενγκ με 3-0.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ με την Σταντάρ Λιέγης, αλλά αντικαταστάθηκε στο 58ο λεπτό.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 με την Σταντάρ Λιέγης.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Μπήκε αλλαγή στο 77ο λεπτό της ήττας από την Γκεντ με 4-2 εκτός και σε εκείνο το σημείο δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα, προκειμένου η ομάδα του να ανατρέψει το σκορ.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπριζ.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην νίκη επί της Μπριζ με 2-1 κόντρα στην Μπριζ.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Βασικός στο όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπέβερεν που έληξε 2-2.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη επί του Άγιαξ με 2-1.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Μπήκε στο 77ο λεπτό της εκτός έδρας νίκη με 4-3 επί της Χκρόνινγκεν.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Αϊντχόφεν με 4-0.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Ουτρέχτης με 2-1.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε σε όλο το ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Σετουμπαλ, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Σετουμπαλ.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 3-0, εντός έδρας, από την Μορεϊρένσε.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Νταντί που έληξε ισόπαλο 1-1.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 76ο λεπτό της ήττας με 2-1 από την Γκρασχόπερς στην Ζυρίχη, χωρίς να σκοράρει.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Σεντ Πόλτεν με 3-1 και μόλις η Στουρμ εξασφάλισε τη νίκη αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη επί της Ζίλινα με 1-0.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ντιόσγιορ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Ριέκα, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 4-2.

ΣΕΡΒΙΑ
Ανδρέας Βλαχομήτρος (Γιαβορ Ιβάνιτσα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Νάπρεντακ με 3-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 4-0 από την Λέφσκι.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Μπήκε στο 68ο λεπτό της εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λάχτι.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με το Μαϊάμι, όμως παρά την καλή του απόδοση, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με τους Wilmington Hammerheads που έληξε 1-1.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλ Φατέχ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Ήταν στην αρχική εντεκάδα στο 1-1 με την Sagan Tosu, όμως έγινε αλλαγή στο 76'.

*Η Μπορούσια Ντόρτμουντ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου παίζει σήμερα εκτός έδρας με την Τριέρ για το Κύπελλο Γερμανίας, όπως και η Χάποελ Τελ Αβίβ του Λουκά Βύντρα με την Μακάμπι Χάιφα.