Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 91-74

ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ 2-1 ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΟΙ ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ

Η Ρεάλ έπαιξε απίστευτης ταχύτητας και ενέργειας μπάσκετ, νίκησε 91-74 την Μπαρτσελόνα κάνοντας το 2-1 στους τελικούς. Με μία ακόμη νίκη κατακτά το πρωτάθλημα στην Ισπανία.

Η Ρεάλ βγάζοντας απίστευτη ενέργεια και παίζοντας σε υψηλότερη ταχύτητα μπάσκετ από την Μπαρτσελόνα, νίκησε 91-74 κι έκανε το 2-1 στους τελικούς της ισπανικής Λίγκας.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο η διαφορά έμενε σε χαμηλό επίπεδο με αποτέλεσμα ο Σάμουελς να κάνει το 14-15 (7'). Τόμπκινς και Φερνάντεζ ξεκίνησαν όμως να ευστοχούν πίσω από τα 6.75 κι έτσι η Ρεάλ έφτασε γρήγορα στο +8 (28-20, 10'). Μέχρι την ανάπαυλα και παρά την προσπάθεια της Μπαρτσελόνα, οι Μαδριλένοι βγάζοντας απίστευτη ενέργεια στο παρκέ και με εφτά εύστοχα τρίποντα, προηγήθηκαν με 49-34, 18').

Στο τρίτο δεκάλεπτο Περπέρογλου και Ναβάρο βρήκαν τρεις φορές στόχο από τη γραμμή των τριών πόντων, αλλά ο Ρούντι Φερνάντεζ έβρισκε πάντα τρόπους να ανταποδίδει και όταν σταμάτησαν και τα καταλανικά τρίποντα τότε η διαφορά πήγε στο +21 (77-56, 29΄).

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερη διαδικαστικό χαρακτήρα με τους προπονητές των δύο ομάδων να ξεκουράζουν βασικούς τους παίκτες ώστε να πάρουν ανάσες ενόψει του τέταρτου τελικού.

Ο Στράτος Περπέρογλου σε 26:25 είχε 7 πόντους (1/3δ., 1/3τρ., 2/2β.), και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 54-41, 77-58, 91-74