Λαμποράλ Κούτσα - Γκραν Κανάρια 78-71

Ο Γιάννης Μπουρούσης (17π., 11ρ.) πήρε από το χέρι τη Λαμποράλ Κούτσα, επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 78-71 και την έστειλε απέναντι στη Μπαρτσελόνα στην ημιτελική φάση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν και έλεγξαν τον ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Μπουρούση και Άνταμς, οι Βάσκοι προσπέρασαν με 57-48, ωστόσο και πάλι η Γκραν Κανάρια κατάφερε να μειώσει σε 65-62 (35'). Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Λαμποράλ Κούτσα ήταν πιο συγκεντρωμένοι, έπαιξε καλύτερη άμυνα και τελικά πανηγύρισε την πρόκριση στον ημιτελικό με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα (οι Καταλαναοί έχουν το πλεονέκτημα της έδρας).

Ο Γιάννης Μπουρούσης έπαιξε 27:43 και τελείωσε με 17 πόντους (5/7δ., 1/2τρ., 4/4β.), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-41, 61-54, 78-71