Λαμποράλ Κούτσα - Γκραν Κανάρια 81-76

Η Λαμποράλ του Γιάννη Μπουρούση (10π., 12ρ.) νίκησε την Γκραν Κανάρια με 81-76 και έκανε το 1-0 στη σειρά των ισπανικών playoffs.

Οι νησιώτες δεν είχαν μόνο τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και το προβάδισμα, ωστόσο με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η κατάσταση άλλαξε. Η Λαμποράλ Κούτσα με τους Χάνγκα και Τιγί έτρεξε γρήγορο επιμέρους σκορ 10-2 μετατρέποντας το σκορ σε 41-34 (24'). Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο επίπεδο. Η Γκραν Κανάρια κατάφερε να μειώσει στο 38' σε 74-70, αλλά ο Γιάννης Μπουρούσης με καλάθι, καλή άμυνα και αμυντικό ριμπάουντ «σφράγισε» τη νίκη των Βάσκων.

Ο Έλληνας σέντερ έπαιξε 23:43 έχοντας 10 πόντους (όλοι στο δεύτερο ημίχρονο) με 3/7 δίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 31-32, 58-48, 81-76