Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 86-91

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η νικήτρια του ισπανικού clasico της 29ης αγωνιστικής, καθώς με μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 91-86.

Η Ρεάλ έτσι έφτασε τις 24 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον έχει μια λιγότερη από την «αιώνια» αντίπαλό της, η οποία παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9 πόντους στο 10' (26-17), αλλά και το 20' (52-43).

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι ριζικά, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Με μπροστάρηδες τους Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Τρέι Τόμκινς, πλησίασαν, προσπέρασαν πρώτη φορά με τρίποντο του Κάρολ (74-77) και στη συνέχεια διατηρήθηκαν εκεί, πανηγυρίζοντας μια πολύ μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, ο οποίος σε 24 λεπτά είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμκινς με 23 πόντους, έχοντα παράλληλα και 7 ριμπάουντ.

Από την Μπαρτσελόνα, ξεχώρισαν οι Τόμιτς (19π, 12ρ) και Ντόελμαν (16π), ενώ κακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος σε 20 λεπτά είχε 3 πόντους με 1/5 προσπάθειες και 2 ριμπάουντ.

Ένα καλάθι (1/5 προσπάθειες) και για τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ, ο οποίος αγωνίστηκε για 18 λεπτά.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής: (23/4) Ομπραντόιρο-Μούρθια 88-69, (24/04) Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 86-91, Φουενλαμπράδα-Λαμποράλ Κούτσα 97-108, Χοβεντούτ-Μπιλμπάο 73-92, Γκραν Κανάρια-Ανδόρα 98-85, Λαγκούν Άρο-Σαραγόσα, Σεβίλλη-Εστουντιάντες, Μανρέσα-Ουνικάχα, Βαλένθια-Τενερίφη

Η κατάταξη: Μπαρτσελόνα 25-3, Βαλένθια 24-4, Ρεάλ Μαδρίτης 24-5, Λαμποράλ Κούτσα 20-8, Γκραν Κανάρια 19-10, Ουνικάχα 15-13, Φουενλαμπράδα 15-14, Μπιλμπάο 15-14, Μούρθια 13-16, Κανάριας 13-15, Ανδόρα 11-17, Χοβεντούτ 11-18, Σεβίλλη 11-17, Μανρέσα 10-18, Σαραγόσα 9-19, Εστουντιάντες 8-20, Ομπραντόιρο 8-21, Λαγκούν Άρο 5-23

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα