Μπαρτσελόνα - Λοκομοτίβ Κουμπάν 82-70 (vid)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 82-70, έκανε το 2-1 και πλέον χρειάζεται μία ακόμη επικράτηση για να ταξιδέψει στο Βερολίνο.

Η Μπαρτσελόνα έκανε το 2-1 αφού επικράτησε πάλι της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 82-70 και πλέον απέχει μόλις μία νίκη από το Final 4 στο Βερολίνο.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι (9-2), ωστόσο Ράντολφ αρχικά και Ντιλέινι στη συνέχεια βρήκαν σκορ με κάθε τρόπο και έδωσαν στους Ρώσους προβάδισμα 7 πόντων (16-23). Ο Άλεξ Αμπρίνες ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε τη ροή του αγώνα με τον Ισπανό φόργουορντ να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο έχοντας 18 πόντους (2/3δ., 4/7τρ., 2/2β.) και την Μπαρτσελόνα να προηγείται.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με διψήφια διαφορά πόντων (77-57, 35') και φρόντισαν να τη διατηρήσουν με ευκολία μέχρι τέλους.

Ο Στράτος Περπέρογλου σε 21:33 είχε 1 πόντο (0/2δ., 0/2τρ., 1/2β.), ένα ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι από το 15΄κι ύστερα ήταν πολύ καλύτεροι και ειδικά με την άμυνά τους έκαναν δύσκολη τη ζωή των αντιπάλων τους.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στα δίποντα (64%-56%), στα τρίποντα (40%-28%), στα λάθη (9-13) και στις ασίστ (18-10).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άλεξ Αμπρίνες σε 27:57 είχε 25 πόντους (2/3δ., 6/10τρ., 3/4β.) και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βίκτορ Κλαβέρ σε 24:30 έμεινε άποντος (0/2δ.), πήρε 4 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου κι ένα γρήγορο 7-0 ήταν το διάστημα που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα την επιβλητική της εμφάνιση ενώ η Λοκομοτίβ τη μάχη των ριμπάουντ (29-30).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι Καταλανοί τίποτα απολύτως σε αντίθεση με την Λοκομοτίβ που οφείλει να ξεχάσει τα πάντα και να επικεντρωθεί στον «τελικό» που ακολουθεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-36, 61-50, 82-70