Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Ο Τάσος Δώνης πέτυχε δύο γκολ και χάρισε τη νίκη στην Λουγκάνο, ενώ δίχτυα βρήκαν τόσο ο Σωτήρης Νίνης για την Σαρλερουά, όσο και ο Γιώργος Σαρρής για την Καϊσάρι Ερσιγεσπορ. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού.

Ο Τάσος Δώνη έκλεψε την παράσταση αυτή την εβδομάδα στους «Έλληνες του Εξωτερικού». Ο νεαρός μεσοεπιθετικός πέτυχε και τα δυο γκολ της Λουγκάνο στη νίκη επί της Τουν, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Σωτήρης Νίνης που σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Δίχτυα βρήκε και ο Γιώργος Σαρρής, αλλά το τέρμα που πέτυχε δεν αποδείχθηκε αρκετό, προκειμένου η Καϊσέρι Ερσιγεσπορ να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των «Ελλήνων του Εξωτερικού»...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Δύσκολο μεσημέρι για τον Έλληνα αμυντικό, ο οποίος έχασε τον Μποριέλο στην φάση του 2-2, ενώ προς το τέλος του αγώνα του χαρίστηκε η κόκκινη κάρτα για φάουλ ως τελευταίος παίκτης.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 3-3 εκτός έδρας παιχνίδι με την Αταλάντα.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στο ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι με την Κιέβο στο Ούντινε.

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 3-1 επί της Σασουόλο.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Κάρπι, όπου η ομάδα του γνώρισε την βαριά ήττα με 4-1. Το εύρος του σκορ πάντως, προήλθε από την αποβολή Ίτζο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Φροζινόνε με 2-1, όμως μπήκε στο 21ο λεπτό καθώς τραυματίστηκε ο Ελάντερ. Στο πρώτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του δεν είχε περάσει ακόμη στο ματς, ενώ στο δεύτερο φταίει ο παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας, Μπιανκέτι.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Μίλαν με 1-0.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Τορίνο με 1-0, χωρίς να φέρει μερίδιο ευθύνης για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, καθώς δεν ήταν αυτός που έκανε το πέναλτι από το οποίο προήλθε το γκολ των φιλοξενούμενων.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας νίκη επί της Κόμο με 3-0.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Για ακόμη ένα παιχνίδι, κόντρα στην Κόμο αυτή την φορά (3-0), ήταν εκτός αποστολής.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο ισόπαλο 1-1 ματς με την Ποντεντέρα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Είδε από τον πάγκο την εύκολη νίκη με 3-0 επί του Αμβούργου.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ένας σοβαρός τραυματισμός τον έχει θέσει νοκ άουτ από το υπόλοιπο της σεζόν, με αποτέλεσμα να χάσει το παιχνίδι με την Άιντραχτ, το οποίο η Λεβερκούζεν κέρδισε 3-0.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 1-0 επί της Στουτγάρδης.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Νυρεμβέργης, όμως αντικαταστάθηκε στο 90ο λεπτό, χωρίς να βρει δίχτυα.

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Γκρόιτερ Φιρτ.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Τσέμνιτσερ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Βίτσμπουργκερ Κίκερς.

Γιάννης Καρσανίδης (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Ήταν εκτός αποστολής για την εκτός έδρας νίκη επί της Άλεν με 1-0.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στην επιβλητική νίκη με 5-0 επί της Κότμπους.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ ΙΙ): Bασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπούχμπαχ που έληξε 0-0.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ήττα από την Σαραγόσα με 2-1.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Λούγκο με 2-0.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη επί της Γουέστ Μπρομ με 1-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπόλτον με 2-1.

Σάββας Μούργος (Άρσεναλ U-18): Βασικός στην ήττα της U-18 από την Λέστερ.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Άρσεναλ U-18): Ήταν στο αρχικό σχήμα της U-18 στην ήττα από την Λέστερ με 2-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί εδώ και μήνες, δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Ντε Γκράαφστσαπ.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Ντε Χάαγκ με 2-0.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα από την Άλκμααρ με 5-1 εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού του.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή στην Άλκμααρ για τη νίκη με 5-1 επί της Τσβόλε.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Μαλίν με 3-2.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Μπήκε αλλαγή στο 40ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Μαλίν, πετυχαίνοντας το τελευταίο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 3-2.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπάβερεν, το οποίο η Κορτράικ κέρδισε 3-2.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός στη νίκη με 3-2 επί της Μπέβερεν, εκτός έδρας.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Σιντ Τρούιτεν, το οποίο η Λόκερεν κέρδισε με 1-0.

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σεντ Τρούιτεν): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Λόκερεν, η οποία το κέρδισε με 1-0.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Δεν ήταν στην αποστολή της Σταντάρ για το εντός έδρας ματς με την Πέρουβελς που έληξε 0-2.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Βόλφσμπεργκερ.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Βόλφσμπεργκερ, το οποίο η Στούρμ κέρδισε με 1-0.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Λόγω του τραυματισμού του έχασε το ντέρμπι της Βιέννης, στο οποίο η Ραπίντ κέρδισε 1-0 την Αούστρια.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Λουγκάνο επί της Τουν με 2-1, πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη επί της Τουν με 2-1.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 83ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Ζυρίχης, χωρίς ωστόσο να σκοράρει.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Καϊσέρι Ερσιγεσπορ): Ήταν βασικός, χρίστηκε σκόρερ, αλλά η ομάδα του έχασε 3-1 εντός έδρας από την Σανλιούρφασπορ.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα από την Πιρίν με 2-1.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Βασικός στην εκτός έδρας της Σλόβαν επί της Σένιτσα με 3-1.

Παναγιώτης Δεληγιαννίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Μπήκε στο 83' της εκτός έδρας ήττας με 3-0 από την Ζοστάβα Μιγιαβι.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Μπήκε στο 71ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Μακάμπι Πετάχ Τίκβα.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε στο 82ο λεπτό του ισόπαλου παιχνιδιού (1-1) με την Ιρόνι Κιριάρ Σμόνα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αζέρ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό και ενώ δεν είχε μπει ακόμη το γκολ της νίκης...

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Αζέρ.

HΠΑ
Βασίλης Αποστολόπουλος (Ρότσεστερ): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 εκτός έδρας παιχνίδι με τους New York Bulls.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Δημήτρης Σιαλμάς (Ακρόπολις): Δεν ξεκίνησε στο ισόπαλο 2-2 με την Λουλέα.

Παύλος Μητρόπουλος (Ακρόπολις): Βασικός στο παιχνίδι με την Λουλέα που έληξε 2-2.

Kώστας Σταυροθανασόπουλος (Ακρόπολις): Ηταν στο αρχικό σχήμα της Ακρόπολις στο ισόπαλο 2-2 με την Λουλέα.

*Η Μπενφίκα του Μήτρογλου και του Σάμαρη παίζουν την Δευτέρα.