Σέλτικς - Μπακς 124-109

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, μετρώντας 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ωστόσο «πάλευε» μόνος του, με αποτέλεσμα οι Μπακς να γνωρίσουν την ήττα με 124-109 απά τους Σέλτικς.

Στο 32-47 έπεσε το ρεκόρ των Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, καθώς τα «Ελάφια» γνώρισαν την ήττα στη Βοστόνη από τους Σέλτικες με 124-109.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε ακόμα μία παράσταση, αυτή τη φορά στο Boston Garden, μετρώντας 27 πόντους (4/7 διπ., 4/5 τριπ., 7/8 βολ.), εκ των οποίων 17 στην εναρκτήρια περίοδο, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 τάπα και 5 λάθη σε μόλις 26:35, ωστόσο τα... κατορθώματά του δεν ήταν αρκετά προκειμένου η ομάδα του Τζέισον Κιντ να φύγει με το «διπλό».

Η ανάπαυλα του πρώτου μέρους βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 65-58, ωστόσο με τη λήξη του τρίτου δωδεκαλέπτου το προβάδισμα τους «εκτοξεύτηκε» πάνω από τους 20 πόντους (101-80), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά, με τους «Κέλτες» να φτάνουν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στο τελικό 124-109.

Για τους ηττημένους Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, παρότι παρακολούθησε από τον πάγκο τα τελευταία λεπτά του αγώνα, ήταν ο κορυφαίος σε απόδοση, με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να τον ακολουθεί με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τους νικητές (47-32), Ζέλερ και Τόμας είχαν από 26 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ άλλους 16 πρόσθεσε ο Μπράντλεϊ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-35, 68-55, 101-80, 124-109