Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Από δύο γκολ πρόσθεσαν στο... λογαριασμό τους ο Φάνης Γκέκας και ο Κώστας Μήτρογλου, ενώ δίχτυα βρήκαν ο Ανδρέας Σάμαρης, ο Δημήτρης Διαμαντάκος, και ο Γιάννης Φετφατζίδης. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Αρκετά παραγωγικές ήταν οι προηγούμενες ημέρες για τους «Έλληνες του Εξωτερικού», καθώς πέτυχαν ούτε λίγο, ούτε πολύ 7 γκολ. Αυτοί που ξεχώρισαν ήταν ο Φάνης Γκέκας και ο Κώστας Μήτρογλου που πέτυχαν από δύο γκολ με την Σιόν και την Μπενφίκα κόντρα στην Λουγκάνο και στην Μπράγκα αντίστοιχα. Δίχτυα βρήκε και ο Ανδρέας Σάμαρης και ο Δημήτρης Διαμαντάκος, αλλά και ο Γιάννης Φετφατζίδης που είχε και μία ασίστ.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη με 4-1 επί της Λάτσιο που τυπικά ήταν η γηπεδούχος ομάδας.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο το επιβλητικό 4-1 στο ντέρμπι της Αιώνιας Πόλης με γηπεδούχο την Λάτσιο.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη με 3-1 επί της Νάπολι στο Ούντινε. Στο γκολ του Ιγκουαΐν δεν φέρει ευθύνη, καθώς δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να το αποκρούσει.

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο 1-1 με την Σαμπντόρια στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 με την Φιορεντίνα εκτός έδρας.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Μπήκε στο 76ο λεπτό της νίκης με 4-0 επί της Φροζινόνε στην Γένοβα.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 2-1 επί της Σπαλ εντός έδρας.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 3-2 επί της Βέρντερ Βρέμης.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού που έχει υποστεί, δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εντός έδρας νίκη επί της Βόλφσμπουργκ με 3-0.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Μπήκε στο 69ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Μάιντς με 4-2 και ενώ το σκορ εκείνη την στιγμή ήταν 3-2.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Μόναχο 1860, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και αντικαταστάθηκε στο 80ο λεπτό.

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνίδι με την Αρμίνια Μπίλεφελντ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Χάλεσερ, το οποίο η δεύτερη ομάδα της Βέρντερ το κέρδισε 2-0.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας παιχνίδι με την Σόνενχοφ Γκροσάσμπαχ, όπου η Άλεν γνώρισε την ήττα με 1-0.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη επί της Άλεν με 1-0.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς ): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Όσναμπρικ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 55ο λεπτό.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Γκοσλάρερ με 2-0.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ ΙΙ): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 με την Μπάγερουθ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ) Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας 1-1 με την Αλμερία.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας νίκη επί της Σαραγόσα με 2-1.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής και πάλι... Αυτή τη φορά στην ήττα από την Άρσεναλ με 4-0 στο Emirates.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Κ.Π.Ρ

Σάββας Μούργος (Άρσεναλ U-21): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Μπλάκμπερν με 1-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήρθε από τον πάγκο στο 65ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Φέισα και πέτυχε το 5ο γκολ της Μπενφίκα.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός και με δύο γκολ στο ενεργητικό του στη νίκη με 5-1 επί της Μπράγκα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στη νίκη με 3-2 επί της Βίλεμ.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην ήττα από την Τβέντε με 3-2, έχοντας μάλιστα ευθύνη στο τρίτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του ήταν εκτός για το παιχνίδι με τον Άγιαξ, όπου η Τσβόλε έχασε 3-0.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Αϊνχτόφεν, όπου η Άλκμααρ γνώρισε την ήττα με 4-2.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Άντερλεχτ, όπου η Γκενγκ γνώρισε την ήττα με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λόκερεν, όμως η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 1-0.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 1-0 από την Λόκερεν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Σαρλερουά με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 52ο λεπτό.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε στο 71ο λεπτό του ισόπαλου χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνιδιού με την Μουσκρόν.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 ματς με την Μουσκρόν.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπέβερεν με 1-0.

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σεντ Τρούιτεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μαλίν με 1-0.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Γκρέντιγκ με 3-1.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Γκρέντινγκ, στο οποίο η Στουρμ κέρδισε 3-1.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Τραυματίστηκε και ήταν εκτός για το εντός έδρας παιχνίδι με την Σάλτσμπουργκ που έληξε 1-1.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σιόν, όπου η Λουγκάνο γνώρισε την ήττα με 6-0.

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Σιόν με 6-0.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Πέτυχε 2 από τα 6 γκολ της ομάδας του στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Λουγκάνο και στο 66 αντικαταστάθηκε.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 0-0 με την Ντενιζλίσπορ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ντουνάσκα Στρέντα, το οποίο η Σλόβαν κέρδισε με 2-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ Σαμπά): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 παιχνίδι με την Χάποελ Χάιφα.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Χάποελ Άκρα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ένα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός του στη νίκη με 4-2 από την Αλ Ιτιχάντ.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 4-2 επί της Αλ Ιτιχάντ.

ΚΙΝΑ
Απόστολος Γιάννου: Μπήκε στο 61ο λεπτό της ήττας με 2-0 από την Γουανζού Έβεργκράντε, χωρίς να μπορέσει να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του.