Μπακς - Πέισερς 99-104 (pics & vids)

Την ήττα με 104-99 από τους Πέισερς γνώρισαν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον «Greek Freak» να έχει για ακόμα ένα παιχνίδι πολύ καλή παρουσία με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Με εντός έδρας ήττα συνέχισαν την πορεία τους οι Μπακς, που ηττήθηκαν από τους Πέισερς με 104-99.

Οι δύο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι στην πρώτη περίοδο, με την ολοκλήρωση της να βρίσκει το σκορ στο 22-22, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης στη συνέχεια, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +10 (49-39).

Στην επανέναρξη οι Πέισερς πάτησαν ακόμα περισσότερο... γκάζι και εκμεταλλευόμενοι την επιθετική τους πολυφωνία κατάφεραν να προηγηθούν με 19 πόντους (63-44), με τα «Ελάφια» να συμμαζεύουν τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου, μειώνοντας σε 73-63.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Φρανκ Φόγκελ διατήρησε μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους στο μεγαλύτερο μέρος, όμως στα τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Τζέισον Κιντ προσπάθησαν να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή.

Με καλάθι του Γιάννη μείωσαν την διαφορά στους 4 (100-96) στα 29 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, με το παιχνίδι να κρίνεται στη διαδικασία των βολών και τους Πέισερς να διατηρούν την ψυχραιμία τους, φτάνοντας τελικά στη νίκη 104-99.

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (7/16 δίποντα, 8/8 β.), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής, προσθέτοντας άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του, με τον Κρις Μίντλετον να προσθέτει άλλους 23 πόντους για τους Μπακς που έπεσαν στο 25-36.

Από πλευράς νικητών (32-29), ο Τζόρνταν Χιλ είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Πολ Τζορτζ σημείωσε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-22, 39-49, 63-73, 99-104