Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Ο Μήτρογλου συνεχίσει να σκοράρει κατά ριπάς, οι Παπάζογλου, Διαμαντάκος ξαναπήραν τα όπλα τους, ενώ ο Πέτσος έδωσε ασίστ.

Μόνο ως θετικός μπορεί να χαρακτηριστεί ο απολογισμός αυτής της εβδομάδας για τους Έλληνες του Εξωτερικού, που μέτρησαν 4 γκολ και μία ασίστ. Ο Κώστας Μήτρογλου βρήκε δίχτυα για 7ο σερί ματς, ο Θανάσης Παπάζογλου ξαναβρήκε δίχτυα με δύο γκολ, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντάκος άρχισε και πάλι να γράφει. Σε αυτούς προσθέστε και την ασίστ του Θανάση Πέτσου στο ματς της Ραπίντ με την Στουρμ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είχε εύκολο απόγευμα στο παιχνίδι με την Παλέρμο, όπου η Ρόμα κέρδισε 5-0.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Ήταν εκτός αποστολής στο επιβλητικό 5-0 επί της Παλέρμο.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην ήττα που γνώρισε η Ουντινέζε από την Τζένοα με 2-1 εκτός έδρας, χωρίς να φέρει ευθύνη για κάποιο από τα γκολ που δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Μπήκε στο 67ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Ουντινέζε.

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Αταλάντα με 3-2.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός στο τοπικό ντέρμπι με την Κιέβο, το οποίο η ομάδα του κέρδισε 3-1. Ο διεθνής αμυντικός όμως αποβλήθηκε στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης με δεύτερη κίτρινη κάρτα για πέναλτι που έκανε και με το οποίο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το μοναδικό τους γκολ.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Δεν ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ίντερ όπου η Σαμπντόρια γνώρισε την ήττα με 3-1, αλλά μπήκε στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 παιχνίδι με την Γιουβέντους εντός έδρας.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνίδι με την Λατίνα.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής στο εντός έδρας ματς με την Λατίνα που έληξε 0-0.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τουτοκουόιο, το οποίο η Πίζα κέρδισε με 2-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Λεβερκούζεν με 1-0, όμως αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό. Στο 71ο λεπτό υπέπεσε σε πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε στο απλωμένο του χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν το έδωσε.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο της ήττας με 1-0 από την Ντόρτμουντ. Στο γκολ που έκρινε την αναμέτρηση δεν πρόλαβε τον Ομπαμεγιάνγκ πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 στο Ανόβερο.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Επιστροφή στα γκολ για τον Έλληνα επιθετικό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο εντός έδρας παιχνίδι με την Μπραουνσβάικ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άλεν): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Κότμπους, το οποίο η Άλεν κέρδισε 3-1.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα της ομάδας του με 4-1 από την Χάλασερ.

Γιάννης Καρσανίδης (Βιτζουρμπουργκερ Κίκερς ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 από την Έρφουρτ.

Γιάννης Αλεξίου (Ουέρντινγκεν): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μενχενγκλάντμπαχ που έληξε 1-1.

Kωνσταντίνος Παπαδόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Bασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ζβέκελ, στο οποίο η Αρμίνια έχασε 2-0.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Νουμάνθια που έληξε χωρίς νικητή (2-2), αλλά αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Ουέσκα.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός και στα 90 λεπτά του παιχνιδιού με την Λιντς για το Κύπελλο, το οποίο η Γουότφορντ κέρδισε με 1-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Το παιχνίδι με την Ρέντινγκ αναβλήθηκε.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Πάσος Φερέιρα, το οποίο έληξε 1-3.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι βρήκε δίχτυα, στην εκτός έδρας νίκη της Μπενφίκα επί της Πάσος Φερέιρα με 3-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του τραυματισμού δεν έδωσε το παρών στο εντός έδρας 3-0 επί της Καμπούρ.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα της Βίλεμ με 2-1 από την Ουτρέχτη.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ο σοβαρός τραυματισμός που τον ταλαιπωρεί από την αρχή της χρονιάς, δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας νίκη επί της Ντεν Χάαγκ με 2-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Άσφαιρος στο εκτός έδρας παιχνίδι χωρίς γκολ με την Λόκερεν, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο 60ο λεπτό.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας παιχνίδι με την Γκενγκ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 79ο λεπτό.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Σταντάρ Λιέγης με 3-0.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ήταν στο αρχικό σχήμα για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σταντάρ Λιέγης που έληξε 3-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 60ο λεπτό.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Σαρλερουά με 3-0, αλλά μπήκε στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Επιτέλους έσπασε την επιθετική δυστοκία που τον ταλαιπωρούσε για περίπου 3 μήνες, πετυχαίνοντας 2 γκολ στη νίκη της Κορτράικ με 3-0 επί της Σιντ Τρούιτεν, πριν γίνει αλλαγή στο 87ο λεπτό. To πρώτο μάλιστα ήταν με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής!

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Σιντ Τρούιτεν.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Moυσκρόν, το οποίο η Λέουβεν έχασε 3-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Ραπίντ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Ραπίντ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Στουρμ Γκρατς 2-0, βγάζοντας μάλιστα και την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο 87ο λεπτό του εντός έδρας 0-0 με την Ζυρίχη.

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Ζυρίχη που έληξε 0-0.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 59λεπτο της ήττα από την Γκρασχόπερς με 3-0, όμως δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Καραμπούκσπορ με 1-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 2-0 από την Μπνέι Σακχνίν.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 με την Χάποελ Χάιφα, εκτός έδρας.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Βασικός στον τελικό του Κυπέλλου του Πρίγκιπα κόντρα στην Αλ Χιλάλ, όμως η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Αλ Χιλάλ.