Κινγκς - Νάγκετς 116-110 (pic & vid)

Με εντός έδρας νίκη επέστρεψαν από τη διακοπή οι Σακραμέντο Κινγκς του Κώστα Κουφού, οι οποίοι επιβλήθηκαν με 116-110 των Νάγκετς, με τον Έλληνα σέντερ να μη βοηθά ιδιαίτερα ωστόσο την ομάδα του.

Οι Κινγκς πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα, με την πρώτη περίοδο να τους βρίσκει να προηγούνται με 31-24 και την υπέρ τους διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια τιμή στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (70-57).

Οι γηπεδούχοι συντήρησαν τα «ηνία» στο σκορ χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και στην επανέναρξη, διατηρώντας τη διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος πάνω από τους 10 πόντους με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν απλώς στο τελικό 116-110.

Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 9:32' δίχως να καταφέρει να κάνει αισθητή την παρουσία του, με τον ΝτεΜάρκους Κάζενς να πετυχαίνει εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 37 πόντους και 20 ριμπάουντ, ενώ ο Ρόντο άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους ηττημένους, ο Γκαλινάρι είχε 27 πόντους, με τον Λοβέρν να τον ακολουθεί με 22 και τον Άρθουρ να προσθέτει άλλους 17.