Nίκη... ρεκόρ η Μπαρτσελόνα με σούπερ «Πέρπε» & Βεζένκοφ

Στέλλα Παπαδοπούλου

Η Μπαρτσελόνα των Περπέρογλου (12π.) και Βεζένκοφ (12π., 7ριμπ.) διέλυσε τη Σεβίλλη (108-54) και πέτυχε την πέμπτη μεγαλύτερη διαφορά σε νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα! Νίκη στην παράταση η Μούρθια του Κατσικάρη.

Η Σεβίλλη αποδείχθηκε εύκολη... λεία για την Μπαρτσελόνα που πέτυχε ιστορική νίκη. Η επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού στο TOP 16 μπήκε από την αρχή... αγριεμένη (27-12 στο 10') και πήρε την πέμπτη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της ACB.

Ο Στράτος Περπέρογλου έμεινε στο παρκέ για 16:23 και πέτυχε 12 πόντους (3/6δίπ., 2/2τρίπ.), μάζεψε 3 ριμπάουντ κι έδωσε 1 ασίστ, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν επίσης καλός με 12 πόντους (3/3δίπ., 1/3τρίπ., 3/4βολ.) και 7 ριμπάουντ.

Μετά από τη δύσκολη νίκη στην έδρα της Χίμκι για την τελευταία αγωνιστική του α' γύρου του TOP 16, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε δύσκολα στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην προτελευταία Λαγκούν Άρο. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-11 στο τέλος της αναμέτρησης (94-88), ωστόσο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο. Απίστευτος Σέρχιο Γιουλ με 26 πόντους (6/9τρίπ.) και 8 ασίστ.

Η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη χρειάστηκε την παράταση και τους 33 πόντους του Γουντ Σκοτ για να πάρει σημαντική νίκη απέναντι στη Σαραγόσα (110-102).

Η Ουνικάχα δεν τα κατάφερε στην έδρα της Φουενλαμπράδα κι έπεσε στο 10-10 της κατάταξης. Ο Ιβάν Πάουνιτς σκόραρε 25 πόντους για τους γηπεδούχους που είχαν από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής: Ομπραντόιρο-Λαμποράλ Κούτσα 69-86, Ανδόρα-Τενερίφη 77-79, (14/02) Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 108-54, Φουενλαμπράδα-Ουνικάχα 89-79, Μούρθια-Σαραγόσα 110-102παρ., Ρεάλ Μαδρίτης-Λαγκούν Άρο 94-88, Χοβεντούτ-Βαλένθια, Εστουντιάντες-Μανρέσα, Γκραν κανάρια-Μπιλμπάο

Η κατάταξη: Βαλένθια 18-1, Μπαρτσελόνα 18-2, Ρεάλ Μαδρίτης 16-4, Λαμποράλ Κούτσα 16-4, Γκραν Κανάρια 12-7, Φουενλαμπράδα 11-9, Μπιλμπάο 10-9, Ουνικάχα 10-10, Ανδόρα 9-11, Μούρθια 9-11, Χοβεντούτ 8-11, Κανάριας 8-12, Μανρέσα 7-12, Σαραγόσα 6-14, Ομπραντόιρο 6-14, Σεβίλη 6-14, Λαγκούν Άρο 4-16, Εστουντιάντες 3-16

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα