Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Ο Νίκος Καρέλης πέτυχε δυο γκολ κόντρα στην Ρεντ Σταρ Βαασλαντ, ενώ το τέρμα του Μήτρογλου κόντρα στην Πόρτο δεν ήταν αρκετό για την Μπενφίκα.

Νίκος Καρέλης και Κώστας Μήτρογλου συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους στο εξωτερικό. Ο πρώτος πέτυχε τα 2 από τα 6 γκολ της Γκενγκ στη νίκη επί της Ρεντ Σταρ Βέεσλαντ, ενώ το τέρμα που πέτυχε ο δεύτερος στο ντέρμπι με την Πόρτο, δεν ήταν αρκετό για την Μπενφίκα.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Ρόμα με 3-1 επί της Κάρπι. Με εξαίρεση την φάση του γκολ που έχασε τον Λαζανά, η απόδοσή του ήταν πολύ καλή.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Κάρπι με 3-1.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μπολόνια με 1-0. Το γκολ που δέχεται είναι στην κλειστή γωνία, αλλά μεγάλο μερίδιο ευθύνης ανήκει στην άμυνά του που άφησε τον Ντέστρο να σουτάρει.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Ουντινέζε με 1-0.

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Είδε από τον πάγκο την νίκη επί της Ίντερ με 2-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-1 από την Μίλαν στο Τζουζέπε Μεάτσα.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λάτσιο, όπου η Βερόνα γνώρισε την βαριά ήττα με 5-2. Δεν φέρει αποκλειστική ευθύνη για κάποιο από τα γκολ της ομάδας του, καθώς η γενικότερη ανασταλτική εικόνα της ήταν τραγική.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Δεν αγωνίστηκε στο ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι με την Αταλάντα στην Γένοβα.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο με την Αβελίνο, εκτός έδρας.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Αβελίνο που έληξε 1-1.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Δεν ξεκίνησε βασικός στο 2-1 επί της Σανταρανιέλο, αλλά μπήκε στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Τούχελ στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του Ανόβερο.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Μπήκε στο 80ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 2-1 επί της Ντάρμσταντ.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Μπάγερν Μονάχου.

Γιάννη Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Μπάγερν Μονάχου με 3-1.

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Φράιμπουργκ με 2-1 εκτός έδρας, αλλά έγινε αλλαγή στο 83ο λεπτό.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Ντούισμποργκ με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Διναμό Δρέσδης, στο οποίο η Βέρντερ έχασε 2-1.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Χάνσα Ρόστοκ.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Βίλινγκεν, αλλά αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό.

Αναστάσιος Κετσεμανίδης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Μπήκε στο 56ο λεπτό του εκτός έδρας 1-1 με την Βίλινγκεν.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τους Ερασιτέχνες της Μάιντς.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Βασικός στο ισόπαλο 2-2 παιχνίδι με την Χάβελσε.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο ΙΙ.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Μπήκε στο 75ο λεπτό της ήττας με 1-0 από την Ταραγόνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του να ισοφαρίσει.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας.

Σάββας Μούργος (Άρσεναλ U-18): Βασικός στην ήττα που γνώρισε εκτός έδρας η Άρσεναλ από την Τσέλσι με 3-1.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Άρσεναλ U-18): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Τσέλσι με 3-1.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στο ντέρμπι με την Πόρτο όπου η Μπενφίκα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Μπορεί να πέτυχε το 13ο εφετινό του γκολ με την φανέλα της Μπενφίκα, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό για να της δώσει τη νίκη στο ντέρμπι με την Πόρτο, καθώς οι «δράκοι» κέρδισαν 2-1.

Θα μπορέσει να σκοράρει ο Μήτρογλου και απέναντι στη Ζενίτ, μετά την Πόρτο; Στο 2.70 προσφέρει η Interwetten το ενδεχόμενο αυτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ρόντα.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 εντός έδρας με την Ντε Γκράαφστσαπ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εντός έδρας νίκη επί της Φέγενορντ με 3-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Πέτυχε δύο γκολ στην νίκη με 6-1 επί της Ρεντ Σταρ Βάασλαντ, με το πρώτο να έχει καταλήξει στα δίχτυα από ανάποδο ψαλιδάκι.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κορτράικ.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε αλλαγή στο 66ο λεπτό του ισόπαλου 1-1 παιχνιδιού με την Κορτοράικ.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Ξεκίνησε βασικός, αλλά δεν βρήκε δίχτυα στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σαρλερουά.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Σαρλερουά.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Μπήκε στο 46ο λεπτό του εκτός έδρας 3-3 με την Λέουβεν.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Ήταν εκτός αποστολής για το εντυπωσιακό 3-3 με την Λόκερεν.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Βέστερλο.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Βόλφσμπεργκερ που έληξε χωρίς γκολ.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στο όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Βόλφσμπεργκερ που έληξε 0-0.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός σε όλο το ντέρμπι με την Αούστρια, το οποίο η Ραπίντ κέρδισε με 3-0 εκτός έδρας.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Τουν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Αλάνιασπορ όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ιρόνι Κιριάρ Σμόνα.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Χάποελ Ρα Ανανά.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Μπήκε στο 46ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Λα Ουάχντα.