Μπακς - Σέλτικς 112-111 (pics & vids)

Σ' έναν αγώνα για «γερά» νεύρα στο Μιλγουόκι, οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο νίκησαν τους Σέλτικς με 112-111. Πολύ καλή παρουσία του «Greek Freak» με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Με εντός έδρας νίκη συνέχισαν οι Μιλγουόκι Μπακς, αφού κατάφεραν να επιβληθούν, έστω δύσκολα, των Σέλτικς σε ένα παιχνίδι με αγωνιώδες φινάλε.

Τόσο το σκορ στο πρώτο δωδεκάλεπτο (26-30), όσο και στο ημίχρονο (53-54) έδειξε πως η αναμέτρηση θα περιέχει στοιχεία «θρίλερ», ενώ έδινε στους φιλοξενούμενους βραχεία κεφαλή στο σκορ. Μπορεί τα «ελάφια» να πραγματοποίησαν εξαιρετική τρίτη περίοδο και να διαμόρφωσαν διαφορά 19 πόντων με επιμέρους σκορ 40-20 μέχρι τη λήξη της, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Οι «Κέλτες» επανήλθαν και με ανατροπή διαρκείας στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 109 - 109, 23'' πριν το τέλος, με το παιχνίδι να κρίνεται στις βολές και τον Μίντλετον να αστοχεί επίτηδες στη δεύτερη βολή (0.6''), αφήνοντας το χρόνο να τελειώσει και δίνοντας τη νίκη στα «ελάφια» με 112-111.

Κορυφαίος για τους Μπακς ήταν ο Μονρό (29 π. /12 ρ), με τον Μίντλετον να τον ακολουθεί με 20 πόντους. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τέλειωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα σε 36:50 λεπτά συμμετοχής. Από τους φιλοξενούμενους οι Κράουντερ και Μπράντλεϊ ήταν πρώτοι σκόρερ με 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-30, 53-54, 93-74, 112-111