Καβαλίερς - Κινγκς 120-100 (pics & vid)

Νέα ήττα, αυτή τη φορά από τους Καβαλίερς στο Κλίβελαντ γνώρισαν οι Σακραμέντο Κινγκς που συνεχίζουν να απογοητεύουν, με τον Κώστα Κουφό να έχει ωστόσο αρκετά θετική παρουσία.

Η εικόνα τον Κινγκς παραμένει σταθερά προβληματική, με τους Καβαλίερς να επικρατούν άνετα των «Βασιλιάδων» στο Κλίβελαντ με 120-100.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει το σκορ στο 31-23 και την ομάδα του Τάιρον Λου να ανεβάζει ακόμα περισσότερο στροφές στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16(61-45) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με τους Τζέιμς, Έρβινγκ και Σμιθ να βρίσκονται σε καλή μέρα, οι «Καβς» δεν συνάντησαν κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ανεβάζοντας το προβάδισμα τους και πάνω από τους 20 (91-70), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά.

Ο Κώστας Κουφός τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους,, ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 19 λεπτά, με τους Γκέι και Κάσπι να έχουν από 16 πόντους, ενώ ο Ρόντο πρόσθεσε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 16 ασίστ για τους Κινγκς.

Για τους Καβς που ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 37-14, ο Έρβινγκ είχε 32 πόντους και 12 ασίστ, με τον Λεμπρόν να πετυχαίνει τριπλ-νταμπλ(21 π., 10 ριμπ., 10 ασ.), ενώ ο Σμιθ πρόσθεσε άλλους 22 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-23, 61-45, 91-70, 120-100