Νετς - Κινγκς 128-119 (pics & vid)

Την ήττα με 128-119 από τους Νετς γνώρισαν στο Μπρούκλιν οι Σακραμέντο Κινγκς του Κώστα Κουφού, με τον Έλληνα σέντερ να μετρά 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στην αναμέτρηση.

Η επιστροφή του ΝτεΜάρκους Κάζενς δεν ήταν αρκετή, προκειμένου να επιστρέψουν στις νίκες οι Σακραμνέντο Κινγκς, οι οποίοι γνώρισαν τελικά την ήττα με 128-119 από τους Νετς στο Μπρούκλιν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8(33-25), με τους Κινγκς να βρίσκουν σταδιακά στη συνέχεια τα «πατήματά» τους, μειώνοντας σε 65-61 στο τέλος του πρώτου μέρους. Με «όπλο» την επιθετική τους πολυφωνία και τα ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά ευστοχίας τους, οι Νετς κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά με τη συμπλήρωση 36 λεπτών στην αναμέτρηση (103-85), μετατρέποντας σε τυπική υπόθεση το τελευταίο δωδεκάλεπτο, φτάνοντας άνετα στο τελικό 129-119.

Ο Κώστας Κουφός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 4 πόντους (2/3 διπ.), 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 12 λεπτά συμμετοχής, με τον Κόλισον να οδηγεί το σκοράρισμα για τους ηττημένους με 25 πόντους. Ο ΝτεΜάρκους Κάζενς πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Ρόντο πέτυχε 15 πόντους και μοίρασε άλλες 15 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζο Τζόνσον με 27 πόντους και 11 ασίστ, με τον Μπρουκ Λόπεζ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ άλλους 23 πόντους πρόσθεσε ο Μπογκντάνοβιτς.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-25, 65-61, 103-85, 128-119