Νικς - Σέλτικς 97-89 (pics & vid)

Την ήττα με 97-89 από τη Βοστόνη γνώρισαν οι Νικς, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να μην παίρνει αυτή τη φορά χρόνο συμμετοχής.

Οι Σέλτικς κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από το Μadison Square Garden, επικρατώντας με 97-89 των Νικς, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να μην παίρνει αυτή τη φορά χρόνο συμμετοχής από τον Ντέρεκ Φίσερ.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν στο μεγαλύτερο διάστημα κοντά στο σκορ, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει του γηπεδούχους να προηγούνται με 47-45. Στην επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τα «ηνία» στο σκορ, αποκτώντας προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 97-89.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αϊζάια Τόμας με 20 πόντους και 8 ασίστ, με τους Ζέλερ και Τέρνερ να πετυχαίνουν νταμπλ-νταμπλ.

Για την ομάδα της Νέας Υόρκης, που είχε πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, ξεχώρισαν οι Καρμέλο Άντονι (16 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και Ρόμπιν Λόπεζ (17 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Τα δωδεκάλεπτα: 22-21, 47-45, 65-70, 89-97