Λοκομοτίβ Κουμπάν - Παναθηναϊκός 76-67 (vids & pics)

Γιάννης Ράμμας
Όπως στις προηγούμενες αναμετρήσεις τους, ο Παναθηναϊκός διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά δεν ολοκλήρωσε ούτε στην επιστροφή του Κρασνοντάρ. Ήττα με 76-67 και... 3-0 η Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο Basket-Hall όχι για να εκδικηθεί τη Λοκομοτίβ Κουμπάν για το υπέρ της 2-0 στην κανονική περίοδο, αλλά για ν' ανακάμψει μετά απ' την εντός έδρας ήττα απ' τον Ερυθρό Αστέρα. Όπως στις προηγούμενες αναμετρήσεις του, η εξέλιξη ήταν σχεδόν ίδια, όπως ο νικητής.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα... εκτέλεσε πίσω απ' τα 6,75μ. στα τελευταία λεπτά και μαζί και τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έπεσε στο 1-3 στον ε' όμιλο της Ευρωλίγκας έναντι 3-1 της πρώτης.

Ακολουθεί το ντέρμπι «αιωνίων» στο ΣΕΦ (25/1, 19:00/ΟΤΕ Sport 4) κι αμέσως μετά η αναμέτρηση με τη Νταρουσάφακα (29/1, 21:45/ΕΡΤ2) στο ΟΑΚΑ, όπου πια δεν υπάρχει το περιθώριο νέου λάθους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό με την εκκίνησή του (πρώτοι πόντοι μετά από 0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 1 λάθος για το 12-2 στο 5'), τα 4 λάθη του μετά το 24-36 στο 17' (38-39 στο 20') και με την περιφερειακή άμυνά του στα τελευταία λεπτά (6/6τρίπ. η Λοκομοτίβ Κουμπάν απ' το 35' και μετά).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντόντεϊ Ντρέιπερ (20π. με 1/3δίπ., 6/8τρίπ., 3ασ., 1κλ. σε 27:02) τα έβαζε από παντού στα τελευταία λεπτά και χάρισε στη Λοκομοτίβ Κουμπάν τη σημαντική νίκη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σάσα Πάβλοβιτς (8π. με 0/1δίπ., 0/1τριπ., 1/4β., 2ρ., 1ασ. σε 8:00) ήταν στην αρχική 5άδα και μέχρι τα πρώτα 2:56, πριν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς τον... καθηλώσει στον πάγκο στο υπόλοιπο του ημιχρόνου. Αν ο τελευταίος δεν είχε 3 φάουλ, ίσως να μην επέστρεφε ποτέ στην τρίτη περίοδο.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Αντώνης Φώτσης με τρίποντο έκανε το 57-58 στο 34', αλλά αυτό έμελλε να 'ναι το τελευταίο προβάδισμα του Παναθηναϊκού. Η συνέχεια λίγο αργότερα ήταν... όλο τρίποντα και τα περισσότερα της Λοκομοτίβ Κουμπάν: Ντρέιπερ 61-58 στο 35', Φώτσης 61-61 στο 36', Ζούμπκοφ 64-61 στο 37', Φώτσης 64-64 στο 37', Ντρέιπερ 67-64 στο 37' κι απ' τα 9 μέτρα 70-64 στα 39', Ντιλέινι 73-65 στα -29,9" & Ντρέιπερ 76-67 στα 1,7".

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Λοκομοτίβ Κουμπάν κρατά τα 13/26 τρίποντα εκ των οποία τα περισσότερα καθοριστικά καθότι στα τελευταία λεπτά κι ο Παναθηναϊκός την εμφάνιση του Βλάντο Γιάνκοβιτς στο πρώτο περίοδο και του Αντώνη Φώτση στην τέταρτη περίοδο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ξεχνά όλα όσα δεν έκαναν οι ψηλοί της στο μεγαλύτερος μέρος της αναμέτρησης κι ο Παναθηναϊκός τη νέα ήττα στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 53-51, 76-67
Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14 (3τρίπ., 5ρ., 6ασ., 2λ.), Σίνγκλετον 4 (4ρ.), Ράντολφ 11 (1τρίπ., 4ρ., 2ασ., 2κ., 3λ.), Ντρέιπερ 20 (6τρίπ., 3ασ.), Κλαβέρ 4 (4ρ., 3λ.), Κολούσκιν, Βορόνοφ 6 (4ασ., 2λ.), Ζούμπκοφ 9 (2τρίπ., 2ρ.), Μπρόκχοφ 8 (1τρίπ., 3ρ., 3ασ.)
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 1 (2ρ.), Γιάνκοβιτς 12 (2/2τρίπ., 5ρ.), Φώτσης 12 (3τρίπ., 5ρ.), Ραντούλιτσα 11 (6ρ., 4λ.), Φελντέιν 13 (3τρίπ., 3τρ., 5ασ., 2κλ., 3λ.), Διαμαντίδης 7 (1τρίπ., 4ρ., 4ασ., 2λ.), Γκιστ 5, Καλάθης 4 (5ρ., 8ασ., 2κλ., 4λ.), Κούζμιτς 2 (2ρ.)