ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΗΤΤΗΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΟΥ Ε' ΟΜΙΛΟΥ

Φενέρμπαχτσε - Λοκομοτίβ Κουμπάν 85-79 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε ήταν πίσω στο σκορ για 34', αλλά στο τέλος επικράτησε της Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα με 85-79 και έμεινε αήττητη στο Top 16.

Η Φενέρμπαχτσε έκαμψε με πολύ μεγάλη δυσκολία την αντίσταση της Λοκομοτίβ Κουμπάν (85-79) και παρέμεινε μοναδική αήττητη ομάδα στον Ε' όμιλο του Top 16.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση και δεν άφησε τους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να είναι ισορροπημένο.

Στην δεύτερη περίοδο πάντως η Λοκομοτίβ με πρωταγωνιστή τον Κρις Σίνγκλετον και τον Βίκτορ Κλαβέρ πήρε προβάδισμα 10 πόντων (35-45, 19').

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λοκομοτίβ παρά το γεγονός ότι ο Μάλκολμ Ντιλέινι έβρισκε δύσκολα το δρόμο προς το καλάθι των Τούρκων, είχε πάντα τον τρόπο να προγείται και μάλιστα με διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων. Στο 34' ο Γιαν Βέσελι μείωσε σε 60-62, ο κόσμος των γηπεδούχων «μπήκε» στο παιχνίδι αναγκάζοντας τους παίκτες της ρωσικής ομάδας σε βιαστικές επιλογές.

Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι και με δύο τρίποντα η Φενέρ (Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε) πήγε στο +6. Η «Λόκο» δεν τα παράτησε, βρήκε τρίποντο και φάουλ (Μπρόκχοφ), ωστόσο δεν ήταν αρκετό και η Φενέρ πανηγύρισε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά. Το σημαντικότερο πλεονέκτημα των νικητών βάσει στατιστικής ήταν η ευστοχία στα δίποντα (52%-40%) και στα ριμπάουντ (36-31).

Η Λοκομοτίβ στο δίλεπτο 36' με 38' είχε 2-3 βιαστικές επιλογές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιαν Βέσελι είχε 17 πόντους (7/11δ., 3/7β.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο κι ένα λάθος.

Πολύ καλός και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους (3/8δ., 2/3τρ., 6/8β.), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κώστας Σλούκας προερχόταν από τραυματισμό και φάνηκε 19:24 που έπαιξε. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα, έκανε 4 λάθη και έδωσε 3 ασίστ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντιλέινι με 2/2 βολές μείωσε σε 81-79 με 25'' για τη λήξη. Ο Μπόμπι Ντίξον τον μιμήθηκε (83-79), ο Ράιαν Μπρόκχοφ αστόχησε σε τρίποντο και το ματς ολοκληρώθηκε.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε την αντίδρασή της όταν βρέθηκε με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο ενώ η «Λόκο» το εξαιρετικό μπάσκετ που έπαιξε για 35' απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και εκτός έδρας.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε μπερδεύτηκε πάρα πολύ με την αμυντική τακτική της Λοκομοτίβ με τις πολλές αλλαγές στα σκριν.

Η ρωσική ομάδα ότι έχασε μία ευκαιρία για ένα «διπλό» που θα της έδινε τεράστιο πλεονέκτημα στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-45, 51-60, 85-79

Highlights: Fenerbahce Istanbul-Lokomotiv Kuban Krasnodar