Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

O Κώστας Μήτρογλου ήταν ο μοναδικός από τους Έλληνες του εξωτερικού που ξεχώρισε. Ντεμπούτο για Μακρή στην Πίζα, πρώτη για Μαυρία στην Σάντερλαντ.

Αν και δεν χρησιμοποιήθηκε βασικός, ο Κώστας Μήτρογλου κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στην εκτός έδρας νίκη της Μπενφίκα επί της Νασιονάλ. Ο Χάρης Μαυρίας μετά από δύο χρόνια, έπαιξε και πάλι σε παιχνίδι της πρώτης ομάδας της Σάντερλαντ, ενώ ο Γιώργος Μακρής έκανε ντεμπούτο στην 3η Κατηγορία Ιταλίας με την φανέλα της Πίζα. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα...

Η Μπενφίκα των Μήτρογλου και Σάμαρη θα αντιμετωπίσει τη Ζενίτ στους «32» του Europa League. Η νίκη των «κόκκινων» βρίσκεται σε απόδοση 2.20 στην Sportingbet.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο, 1-1, ντέρμπι με την Μίλαν στο «Ολίμπικο», αλλά έγινε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου λόγω τραυματισμού. Στο διάστημα που βοήθησε οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα και έτσι δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το μηδέν την άμυνα.
Σ
Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία της Ρόμα με την Μίλαν (1-1).

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Κάρπι, όπου η Ουντινέζε γνώρισε την ήττα με 2-1. Είχε κάποιες καλές επεμβάσεις, χωρίς να φέρει ευθύνη για τα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα της Ουντινέζε από την Κάρπι με 2-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Τζένοα επί της Αταλάντα με 2-0.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Παλέρμο, όπου η Βερόνα γνώρισε την ήττα με 1-0.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Γιουβέντους με 2-1.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Κιέβο με 1-0, χωρίς όμως να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η Μπολόνια.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Πιστοϊέζε με 2-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 83ο λεπτό.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-1 επί της Βαγιεκάνο στην Βαλένθια.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Ήταν εκτός αποστολής στην ισοπαλία, 1-1, με την Βαγιαδολίδ εκτός έδρας.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι Κυπέλλου με την Νιούκαστλ, όπου η Γουότφορντ κέρδισε 1-0.

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Μετά από δύο χρόνια αγωνίστηκε και πάλι με την πρώτη ομάδα της Σάντερλαντ στο παιχνίδι Κυπέλλου με την Άρσεναλ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-1. Μπήκε στο 76ο λεπτό του αγώνα.

Σάββας Μούργος (Άρσεναλ U-18): Βασικός στη νίκη με 5-2 επί της Σουόνσι.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Άρσεναλ U-18): Ήταν στην αρχική εντεκάδα της Άρσεναλ στη νίκη με 5-2 επί της Σουόνσι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη της Μπενφίκα με 4-1 επί της Νασιονάλ.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Μπήκε στο 72ο λεπτό του εκτός έδρας αγώνα με την Νασιονάλ και με το γκολ που πέτυχε διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ με 1-0, αλλά αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Μπνέι Γιεχούντα.