Κινγκς – Γουόριορς 116-128 (vid)

Ο Κάρι τα έβαζε ξανά από παντού, οι Ουόριορς πήραν φωτιά στην τρίτη περίοδο και σκούπισαν τους Κινγκς φέτος στη regular season με 128-116, παρά την προσπάθειά τους στο φινάλε.

Ο MVP της περυσινής σεζόν, έβαλε 8 τρίποντα και σταμάτησε στους 38 πόντους και παρέα με τους 25 του Ντέιμοντ Γκριν, οδήγησαν τους πρωταθλητές στην 6η σερί νίκη τους και 4η σερί φέτος επί του Σακραμέντο, που αδυνατεί να σηκώσει κεφάλι απέναντί τους για 12ο διαδοχικό παιχνίδι.

Το Γκόλντεν Στέιτ (35-2) έσπασε τα φρένα του, με 36 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο και έχτισε ένα +12, για να έρθει ο Στεφ Κάρι να προσθέσει 14 στην τελευταία περίοδο και να κρατήσει μακριά την προσπάθεια των Κινγκς να επανέλθουν στα τελευταία λεπτά.

Ο ΝτεΜάρκους Κάζινς ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 21 από τους 33 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, κατεβάζοντας και 10 ριμπάουντ, με τον Ρούντι Γκέι να προσθέτει 23 πόντους, τον Ντάρεν Κόλισον 16 και τον Μάρκο Μπελινέλι 13. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 12'02'' με 2 πόντους (1/3 δίποντα), μάζεψε 1 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 31-34, 26-36, 32-32