Ιτούδης: «Δεν ήταν μόνο ο ντε Κολό κι ο Τεόντοσιτς»

Γιάννης Ράμμας
Ο Δημήτρης Ιτούδης συνεχάρη όλους τους παίκτες του στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας για τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης (95-81) στον στ' όμιλο της Ευρωλίγκας και τους υπενθύμισε τη δύσκολη συνέχεια.

«Οι παίκτες μου άξιζαν να νικήσουν και "συγχαρητήρια", ήμασταν καλύτεροι σήμερα (7/1). Στο δεύτερο ημίχρονο επιδείξαμε καλύτερη συμπεριφορά στην άμυνα, αναγκάσαμε τους αντιπάλους σε 17 λάθη και το index rating ολοκληρώθηκε στο 113-79. Αυτό δεν αντικατοπτρίζει την αμυντική προσπάθεια. Αν κάποιος δει τη στατιστική, θα μιλήσει για την εμφάνιση τoυ ντε Κολό και του Τεόντοσιτς. Όντως ήταν εξαιρετικοί. Αλλά άξιοι αναφοράς είναι κι όλοι όσοι δε φαίνονται σ' αυτή. Για παράδειγμα, ο Κουρμπάνοφ ήταν η βάση μας στην άμυνα και μαζί με τον Νίκολς έδιναν βοήθειες, έκλεβαν τη μπάλα. Ήταν προφανές πόσο μας είχε λείψει ο Βοροντσέβιτς, ο οποίος έκανε δουλειά και στις δύο άκρες του παρκέ. Μπορώ ν' αναφέρω κι άλλους. Υπήρχαν στιγμές στις οποίες επιτρέψαμε στον αντίπαλο να σουτάρει ελεύθερα, αλλά στον όμιλό μας στο ΤΟΡ 16 μετρά κάθε κατοχή, κάθε πόντος, γι' αυτό πήρα και το time out στο τελευταίο λεπτό, για να μιλήσω στους παίκτες. Έχουμε ακόμη 12 "τελικούς"» είπε απ' το USH της ρωσικής πρωτεύουσας ο 45χρονος προπονητής της «ομάδος του στρατού».