Τίμπεργουλβς – Νάγκετς 74-78 (pics & vid)

Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ντανίλο Γκαλινάρι, οι Νάγκετς έφτασαν στην πρώτη τους νίκη μετά από έξι σερί αποτυχημένες προσπάθειες, λυγίζοντας τους Τίμπεργουλβς με 78-74, παρουσία του Παπανικολάου.

Ο Ιταλός φόργουορντ είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και παρέα με τον Γιουσούφ Νούρκιτς, που έκανε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, βοήθησαν το Ντένβερ να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί έξι ηττών, παρά τα τραγικά ποσοστά του. Η ομάδα του Κολοράντο σούταρε με 35,8% στα 48 λεπτά του αγώνα, αλλά σώθηκε από τα 8/20 τρίποντα που έβαλε.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μινεσότα με 14 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ ο Νίκολα Πέκοβιτς που αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος πρόσθεσε 12. Οι Γουλβς γνώρισαν την 4η ήττα στη σειρά, μετρούν 8 στα τελευταία 9 παιχνίδια και η Μινεάπολη εξελίσσεται περισσότερο σε τόπο μαρτυρίων, παρά όπλο, όπως μαρτυρά το εντός έδρας 5-14. Οι γηπεδούχοι σούταραν απελπιστικά (2/20) στην τελευταία περίοδο, ενώ είχαν μόλις 3/11 τρίποντα σε 48'.

Ο Κώστας Παπανικολάου πάτησε το παρκέ του Target Center για 10'56'', σημειώνοντας 4 πόντους με 2/3 δίποντα (και 0/1 τρίποντο), ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ και έκανε 1 λάθος.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-21, 19-21, 21-24, 9-12