Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 82-75 (vid)

Γιάννης Ράμμας
Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον κακό εαυτό του στην πρώτη περίοδο, όχι και τη Φενέρ στη συνέχεια και μπήκε με ήττα (82-75) στο ΤΟΡ 16. Στην... έδρα τα σφυρίγματα στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε μετά το 14-0 στο 5' και το 27-13 στο 9', μέχρι το οποίο η Φενέρμπαχτσε έπαιζε άμυνα στο όριο του φάουλ κι ο ίδιος... καθόλου, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά. Το 56-68 στο 29' ήταν το μοναδικό προβάδισμά του στην αναμέτρηση κι έκτοτε κυνηγούσε πάλι στο σκορ.

Η κόρνα της λήξης στην Ulker Sport Arena ήχησε στο 82-75 κι αμφότερες οι ομάδες συνεχίζουν από εκεί στον ε' όμιλο της Ευρωλίγκας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με τον Δημήτρη Διαμαντίδη (προσαγωγός) στον πάγκο απ' το 17' και μετά ο Παναθηναϊκός δεν είχε τις λύσεις να ολοκληρώσει την αντεπίθεση κι η Φενέρμπαχτσε χάριν στην αποτελεσματικότητα των ψηλών της στα τελευταία λεπτά άντεξε μέχρι τέλους. Απορίας άξιον τι θα γινόταν σε διαφορετικές αποφάσεις των διαιτητών στις δύο φάσεις με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Γκιστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πέρο Άντιτς (12π. με 0/3δίπ., 3/6τρίπ., 3/4β., 5ρ., 1ασ. σε 28:11) άργησε να πάρει... μπρος, αλλά, όταν το έκανε, έκανε και τη διαφορά με το τρίποντο του για το 73-66 στο 35' και το κερδισμένο επιθετικό φάουλ του Τζέιμς Γκιστ στο 77-72 στο 38'.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέιμς Φελντέιν (0/2δίπ., 0/5τρίπ., 2ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 27:18) τα έριξε όλα στο... σίδερο και δε βοήθησε τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, ούτε αναπλήρωσε σε μεγάλο βαθμό στην άμυνα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σάσα Πάβλοβιτς αστόχησε υπό πίεση και στο τέλος των 24" στο 77-72 στο 38', ο Τζέιμς Γκιστ κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Όλεγκς Λάτισεβς έκρινε πως το έκανε με φάουλ, κάτι που δε φάνηκε στο replay. Ο Έκπε Γιούντο με layup έκανε το 79-72 στα -1:47', ο Τζέιμς Γκιστ δεν κατάφερε ν' απαντήσει υπό την πίεση των Γιούντο (φάουλ με τον αγκώνα) & Ντατόμε κι ο Πέρο Άντιτς με τρίποντο για το 82-72 στα -1:08 στα άρχισε την αντίστροφη μέτρηση.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε κρατά τη νίκη κι ο Παναθηναϊκός το χαρακτήρα απ' τη δεύτερη περίοδο και μετά.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε ξεχνά πως δεν απειλήθηκε με ήττα παρά την εκρηκτική εκκίνηση κι ο Παναθηναϊκός την εικόνα του στα πρώτα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Γιούντο 16 (7ρ., 3κοψ.), Άντιτς 12 (3τρίπ., 5ρ.), Μπογκντάνοβιτς Μπόγκντ. 12 (2τρίπ., 3ρ., 4ασ., 3λ.), Σλούκας 4 (0/3δίπ., 0/3τρίπ., 4/4β., 1ρ., 1ασ., 1λ. σε 15:51), Βέσελι 12 (6ρ., 2ασ.), Κάλινιτς, Ντίξον 9 (1τρίπ., 3ρ., 5ασ., 3κλ., 2λ.), Ντατόμε 15 (2/3τρίπ., 4ρ., 2κλ., 4λ.)
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Πάβλοβιτς 10 (2ασ., 2κλ., 2λ.), Γιάνκοβιτς 8 (2τρίπ., 3ρ., 2ασ.), Φώτσης 6 (2τρίπ., 6ρ.), Ραντούλιτσα 14 (6ρ.), Παππάς 6, Φελντέιν (2ρ.), Διαμαντίδης 5 (1τρίπ., 2ρ., 5ασ.), Γκιστ 14 (3τρίπ., 2ασ., 2λ.), Καλάθης 9 (1τρίπ., 3ασ., 3κλ., 6λ.), Κούζμιτς 3 (3ρ.)