Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Σκόραρε για 3ο σερί ματς ο Δημήτρης Διαμαντάκος, ο Γιάννης Παπαδόπουλος πέτυχε γκολάρα και ο Παναγιώτης Κυνηγόπουλος έκανε ντεμπούτο στο Βέλγιο.

Σε δαιμονιώδη φόρμα φαίνεται πως βρίσκεται ο Δημήτρης Διαμαντάκος στην Γερμανία. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και με το γκολ του χάρισε στην Καρλσρούη την εκτός έδρας νίκη επί της Ζενκτ Πάουλι με 2-1. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος πέτυχε γκολάρα στο Ιστραήλ με το συνηθισμένο του τρόπο, με μακρινό σουτ δηλαδή, όμως η Χάποελ Κφαρ Σαμπά δεν πήρε τη νίκη κόντρα στην Μακάμπι Χάιφα (1-1). Τέλος, ο Παναγιώτης Κυνηγόπουλος έκανε ντεμπούτο στο Βέλγιο με την Σεντ Τρούιτεν κόντρα στην Γάνδη.

Aναλυτικά οι επιδόσεις των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη της με 2-0 επί της Τζένοα.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη της Ρόμα επί της Τζένοα με 2-0 στο «Ολίμπικο».

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Ρόμα με 2-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 64ο λεπτό.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη της Ουντινέζε με 1-0 μέσα στο Τορίνο.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 1-0 επί της Τορίνο.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι της Βερόνα με την Σασουόλο που έληξε 1-1.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Μπήκε αλλαγή στο 78ο λεπτό της νίκης με 2-0 επί της Παλέρμο.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός στην εντός έδρας ήττα που γνώρισε η ομάδα του από την Έμπολι με 3-2, φέροντας ευθύνη για το τελευταίο γκολ που δέχθηκε η Μπολόνια, καθώς έχασε τον Μακαρόνε.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα που γνώρισε η ομάδα του από την Κάλιαρι με 2-1, αλλά έγινε αλλαγή στο 63ο λεπτό.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Μπήκε αλλαγή στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα με την Κάλιαρι, χωρίς να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 2-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Με δικό του γκολ η Ντόρτμουντ προηγήθηκε της Κολωνίας εκτός έδρας, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με 2-1.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Μπήκε στο 84ο λεπτό της νίκης επί της Ίνγκολσταντ με 1-0 εκτός έδρας.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη της ομάδας του με 1-0 επί του Αμβούργου.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Βρήκε δίχτυα για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και με το γκολ του η Καρλσρούη κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Ζενκτ Πάουλι με 2-1.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Ένερτζι Κότμπους που έληξε 1-1.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Φορτούνα Κολωνίας, όπου η Άαλεν γνώρισε την ήττα με 2-0 και αντικαταστάθηκε στο 79ο λεπτό.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 2-0 από την Μπιλμπάο.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Είδε από τον πάγκο τη νίκη της Έλτσε επί της Κόρδομπα με 2-1.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Λίβερπουλ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπράιτον που έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των γηπεδούχων.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Ρίο Άβε, αλλά έγινε αλλαγή στο 46ο λεπτό.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν στην αρχική εντεκάδα της νίκης με 3-1 επί της Ρίο Άβε, αλλά αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Ήταν εκτός αποστολής λόγω του τραυματισμού του στην ήττα με 5-1 από την Φίτεσε.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στη νίκη επί της Ρόντα με 3-2, που επέτρεψε στην Βίλεμ να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ο σοβαρός τραυματισμός που έχει υποστεί, δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας ήττα από την Αϊντχόφεν με 3-2.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα που γνώρισε η ομάδα του από την Βέστερλο με 2-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Γάνδη, δεν σκόραρε και η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Γάνδη.

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σεντ Τρούιτεν): Ο 18χρονος επιθετικός έκανε ντεμπούτο με την Σεντ Τρούιτεν στην ήττα με 3-0 από την Γκενκ.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη της Λέουβεν με 3-1 επί της Μαλίν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Καρσίγιακα.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Βασικός και σκόρερ στη νίκη της ομάδας του στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Μακάμπι Χάιφα.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα που γνώρισε η ομάδα του με 3-0 από την Ιρόνι Κιριάρ Σμόνα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής στην νίκη με 2-0 επί της Αλ Φατέχ.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αλ Φατέχ.