Ερυθρός Αστέρας - Ταϊφούν 113-66

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε πάρτι απέναντι στην Ταϊφούν στη «Ηala Pionir» (113-66), ωστόσο ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης αποχώρησε κουτσαίνοντας.

Η ομάδα του Βελιγραδίου έκανε... πλάκα στην Ταϊφούν και φρόντισε να «καθαρίσει» την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +15, ενώ το επιμέρους σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν 29-11 (59-26 στο 20').

Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έμεινε στο παρκέ για 5 λεπτά και πέτυχε 6 πόντους (2/2δίπ., 2/3βολ.), ενώ έκλεψε 1 φορά κι έκανε 1 λάθος πριν αποχωρήσει κουτσαίνοντας. Ο «Σόφο» παραπονέθηκε για ενοχλήσεις και δεν μπήκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ερυθρός Αστέρας που έκανε το 4/4 στην Αδριατική λίγκα βρίσκεται στον Α' Όμιλο της Ευρωλίγκας.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής: (8/10) Ερυθρός Αστέρας - Ταϊφούν 113-66, (9/10) Μέγκα Βιζούρα-MZT Σκόπιε, Κρκα-Τσεντεβίτα, Μπουντούτσνοστ-Ζαντάρ, Τσιμπόνα-Ολίμπια Λουμπλιάνα, (10/10) Ιγκοκέα-Παρτιζάν, Σούτζεσκα-Μέταλατς