Φενέρμπαχτσε - Καρσίγιακα 96-97

Ο Γιαν Βέσελι έστειλε το ματς στην παράσταση, αλλά δεν... λύτρωσε τη Φενέρμπαχτσέ, αφού η Καρσίγιακα έκανε την έκπληξη (96-97)!

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Η σημερινή ημέρα (30/5) δεν είναι κι η καλύτερη στην ιστορία της Φενέρμπαχτσε, καθώς αποχώρησε ο βασικός χορηγός.

Η κατάσταση έμοιαζε να γίνεται ακόμα χειρότερη, όταν στο ημίχρονο του Game 1 με την Καρσίγιακα ήταν πίσω στο σκορ με 36-51! Κι όμως η Φενέρ κατάφερε να επιστρέψει! Με το σκορ στο 82-85 κι ελάχιστα δευτερόλεπτα ν' απομένουν, η Καρσίγιακα έκανε φάουλ στον Γκάουντλοκ. Εκείνος έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη κι ο Γιαν Βέσελι έστειλε το ματς στην παράταση!

Εκεί οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι κι ο Μαχμούτογλου έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 96-95 με τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Ποιος είπε, όμως, πως το ματς τελείωσε; Ο Λι Ντίξον πήγε στη γραμμή των βολών και με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 96-97, με τον Άντριου Γκάουντλοκ ν' αστοχεί στην εκπνοή.

Η Καρσίγιακα έκανε το 0-1 και το δεύτερο ματς είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί εκ νέου στην έδρα της Φενέρ.

*Ο Νίκος Ζήσης μέτρησε 11 πόντους (2/5δίπ., 0/1τρ., 7/8β.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 35:45 συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 22-29, 19-13, 30-21 (11-12)
Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλοκ 25 (3/7τρ.), Ζήσης 11, Μπιέλιτσα 9, Ερντέν, Μαχμούτογλου 12 (4/9τρ.), Μπογκντάνοβιτς 16 (1/4τρ., 6ασ.), Σαβάς 6, Ζόριτς, Βέσελι 14 (8ρ.), Σιπάχι, Πρέλντζιτς.
Καρσίγιακα: Παλάσιο 22 (5ρ.), Χέρσεκ 19 (1/3τρ., 7ρ.), Στρόμπερι 12 (2/4τρ., 6ασ.), Κοτς, Ντίξον 27 (4/11τρ., 6ρ., 4ασ.), Βεϊσέλογλου 4, Γκέιμπριελ 5, Νάλγκα 3 (5ρ.), Ντίμπλερ 5 (1/4τρ., 4ρ.), Σεντούργκ.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα