Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Χιούστον Ρόκετς 110-106

Οι Γουόριορς γύρισαν από -16 χάρη σε ένα κρεσέντο του Σον Λίβινγκστον, ο Κάρι έβαλε ένα «φονικό» τρίποντο στην τέταρτη περίοδο και το Γκόλντεν Στέιτ πήρε την πρώτη νίκη της σειράς με 110-106 επί των Ρόκετς.

Μεγάλο ματς στο Όκλαντ, όπου οι Γουόριορς άνοιξαν το σκορ στη σειρά επικρατώντας των Ρόκετς, χάρη στους Ντρέιμοντ Γκριν και Στεφ Κάρι, με τον πρώτο να αγγίζει το triple-double με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ και τον δεύτερο να εκτελεί με 34 πόντους και 6/11 τρίποντα, ένα εκ των οποίων αποδείχθηκε καθοριστικό για να γείρει την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Στιβ Κερ δεν έφτασε εύκολα πάντως στη νίκη, αφού χρειάστηκε να γυρίσει από το -16, τρέχοντας ένα απίθανο σερί 25-6, που την έφερε μπροστά στο σκορ με 58-55 στο ημίχρονο με ένα buzzer beater δίποντο του Κάρι και τον Σον Λίβινγκστον να δίνει απρόσμενες λύσεις με 14 από τους 18 πόντους του στην περίοδο.

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, με τον Ντουάιτ Χάουαρντ να αποχωρεί με πρόβλημα στο αριστερό του γόνατο, ο Χάρντεν ανέλαβε να τραβήξει το κουπί και σχεδόν κατάφερε να κλέψει τη νίκη, σημειώνοντας 21 από τους 28 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, πλάι σε 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 9 ασίστ.

Οι Γουόριορς βρήκαν όμως τις λύσεις και με τον Στεφ Κάρι να αναλαμβάνει δράση πετυχαίνοντας ένα δολοφονικό τρίποντο και να ευστοχεί στις βολές που χρειάστηκε στο φινάλε, πήραν τη νίκη που τους δίνει το προβάδισμα στη σειρά.

Προβάδισμα που πάντως θα χρειαστεί να υπερασπιστούν στο Game 2 της σειράς που γίνεται ξανά στην Oracle Arena του Όκλαντ.

*Ο Κώστας Παπανικολάου δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου από τον Κέβιν ΜακΧέιλ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-31, 34-24, 26-24, 26-27

Γουόριορς: Μπαρνς 14, Γκριν 13 (12ρ., 8ασ.), Μπόγκουτ, Τόμπσον 15, Κάρι 34 (6/11τρ., 6ρ., 5ασ.), Ιγκουοντάλα 4, Λι 2, Λίβινγκστον 18 (6ρ.), Εζέλι 6, Μπαρμπόσα 4
Ρόκετς: Αρίζα 20, Σμιθ 17 (7ρ., 5ασ.), Χάουαρντ 7 (13ρ.), Χάρντεν 28 (11ρ., 9ασ., 4κλ.), Τέρι 7, Τζόουνς 5, Πριχιόνι 4, Καπέλα 9, Μπρούερ 9