Οι Έλληνες του εξωτερικού (vid+pics)

Νίκος Ρόλλας

Πέντε γκολ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού», με τους Κυριάκο, Κονέ, Ιωαννίδη, Χατζηδιάκο και Πολίμο να βρίσκουν δίχτυα. Ατυχία για τον Ταχτσίδη...

Μετά από ένα διάστημα... ύφεσης, οι «Έλληνες του εξωτερικού» επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις που συνοδεύτηκαν από γκολ και νίκες. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Λεβερκούζεν, ο Παναγιώτης Κονέ έκανε την ανατροπή για την Ουντινέζε, ο Νίκος Ιωαννίδης έσπασε το... ρόδι με την δεύτερη ομάδα της Ντόρτμουντ, όπως και ο Δημήτρης Σιαλμάς στην Ρουμανία, ο Παντελής Χατζηδιάκης βρήκε δίχτυα με την U-19 της Άλκμααρ, ενώ σκόρερ χτίστηκε και ο Ηλίας Πολίμος της Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο άτυχος της εβδομάδας ήταν ο Παναγιώτης Ταχτσίδης που πέτυχε αυτογκόλ...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στο ισόπαλο 0-0 παιχνίδι με την Κιέβο.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς με την Κιέβο (0-0) λόγω της αποβολής του στο ντέρμπι με την Ρόμα.

Χοσέ Χολέμπας (Ρόμα): Δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Ρούντι Γκαρσία στο παιχνίδι με την Κιέβο.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Βερόνα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 2-2 της ομάδας του με την Μίλαν στο «Σαν Σίρο».

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός σε όλο το ματς στο Μιλάνο, χωρίς να φέρει ευθύνη σε κανένα από τα γκολ που δέχθηκε η Βερόνα, καθώς το πρώτο ήταν με εκτέλεση πέναλτι και το δεύτερο αυτογκόλ.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Βερόνα): Είχε σχετικά καλή απόδοση στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Μίλαν, αλλά επισκιάστηκε με το αυτογκόλ που σημείωσε στο 47ο λεπτό.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός για ακόμη ένα παιχνίδι της Ουντινέζε, χωρίς να φέρει ευθύνη σε κάποιο από τα δύο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Από τους καλύτερους παίκτες της Ουντινέζε στη νίκη με 3-2 επί της Τορίνο. Μάλιστα ήταν αυτός που έκανε την ανατροπή, σκοράροντας το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Γιάννης Φετφατζίδης (Κιέβο): Είδε από τον πάγκο το παιχνίδι με την Ρόμα που έληξε 0-0.

Τάσος Δώνης (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα της ομάδας του με 1-0 από την Γιουβέντους.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Βαρέζε, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 3-1.

Βασίλης Καραγκούνης (Ρετζίνα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Λούπα Ρόμα με 3-1

Άλμπερτ Ρούσος (Γιουβέντους Πριμαβέρα): Bασικός στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Προ Βερτσέλι.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Λουκάς Βύντρα (Λεβάντε): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη επί της Εϊμπάρ με 2-1.

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Ήταν εκτός αποστολής της Λεβάντε για τη νίκη επί της Εϊμπάρ με 2-1.

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Φούλαμ): Δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα στην εντός έδρας ήττα από την Μπόρνμουθ με 5-1, αλλά μπήκε στο 72ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 1-4.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Η επιστροφή του στο αρχικό σχήμα δεν συνοδεύτηκε από νίκη, καθώς η «Μπόρο» γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Ηλίας Πολίμος (Νότιγχαμ Φόρεστ U-19): Συνεχίζει τις καταπληκτικές του εμφανίσεις. Στη νίκη επί της Σέφιλντ με 2-0 όχι απλά ήταν βασικός, αλλά πέτυχε το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ η ομάδα του.

Κώστας Κιάσος (Γουέλινγκ Γιουνάιτεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Άλτρινχαμ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρντμουντ): Δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Γιούργκεν Κλοπ στο ισόπαλο 0-0 εκτός έδρας παιχνίδι με το Αμβούργο.

Κυργιάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Μπορεί να μην ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε στο 55ο λεπτό και με το γκολ του στο 73' άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Λεβερκούζεν με 3-0 επί της Πάντερμπορν.

Στέφανος Καπίνο (Μάιντζ): Είδε από τον πάγκο το 2-2 με την Γκλάντμπαχ.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή της Άουγκμπουργκ στη νίκη με 2-1 επί της Βόλφσμπουργκ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Γκρόιτερ Φιρτ): Ήταν εκτός αποστολή για το παιχνίδι με την Άλεν που έληξε 1-1.

Θανάσης Ράπτης (Στουτγκάρτερ): Bασικός στην ήττα με 1-0 από την Φρέιμπεργκ με 1-0.

Νίκος Ιωαννίδης (Μπορούσια Ντόρτμουντ II): Aν και έπαιξε αριστερό εξτρέμ, αντί για σέντερ φορ, κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Μπορούσια στο εντός έδρας 1-1 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Μέπεν, όπου η Βέρντερ κέρδισε με 1-0.

Αλέξανδρος Τανίδης (Βικτόρια Αμβούργου): Βασικός στην ήττα που γνώρισε εκτός έδρας η Βικτόρια από την Νίεντόρφερ με 3-1.

Χαράλαμπος Σιδηρόπουλος (Βικτόρια Αμβούργου): Δεν ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Νιεντόρφερ, στο οποίο η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-1, όμως μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Πέτρος Αποστολίδης (Μεϊεντόρφερ): Δεν αγωνίστηκε λόγω ενός τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί.

Λεωνίδας Μπαλντεράνος (Λάντσουτ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Μπόγκεν με 2-1.

Χρήστος Αλμπάνης (Φράιμπουργκ ΙΙ): Bασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Όφενμπαχ, δίνοντας μάλιστα και την ασίστ για το γκολ που πέτυχε η ομάδα του.

Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-19): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μενχενγκλάντμπαχ με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό.

ΓΑΛΛΙΑ
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Bασικός και στα 90 λεπτά της νίκης με 2-0 επί της Αζαξιό.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Αρούκα (1-3), αλλά έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Δημήτρης Πέλκας (Βικτόρια Σετούμπαλ): Δεν ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο 1-1 ματς με την Μπελενένσες, αλλά μπήκε στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Τβέντε.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού δεν ήταν στην αποστολή για το επιβλητικό 6-1 επί της Καμπούρ.

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Φένλο): Δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας για το εκτός έδρας 3-0 επί της Τέλσταρ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ξεκίνησε απλά βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ντε Χάαγκ, αλλά πέτυχε και το γκολ της ομάδας του. Ωστόσο δεν αποδείχθηκε αρκετό για να τις χαρίσει τη νίκη, καθώς γνώρισε την με 2-1

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άγιαξ Α1): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Ναϊμένγκεν με 2-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έμεινε στον πάγκο και η Λόκερεν γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Άντερλεχτ με 1-2.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής, καθώς στο παιχνίδι με την Λόκερεν συμπλήρωσε κάρτες και αναγκαστικά ήταν εκτός αποστολής.

Σωκράτης Διούδης (Μπριζ): Δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας του για τη νίκη με 1-0 επί της Σαρλερουά.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Φάνης Γκέκας (Ακχίσαρ): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 2-2 με την Κασίμπασα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιάννης Αραμπταζής (Άστρα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη της ομάδας του με 2-0 επί της Μποτόσανι.

Λεωνίδας Παναγόπουλος (Ουνιβερσιτατέα Κλουζ): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να μένει στο 0-0 με την Κονκόρντια Τσιάζνα.

Δημήτρης Σιαλμάς (Τσεαχλούλ): Πέτυχε το πρώτο του γκολ κόντρα στην Παντούρι, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό για να πάρει τη νίκη η ομάδα του (1-1)

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Bασικός στο ντέρμπι με την Αούστρια, αλλά η Ραπίντ γνώρισε την ήττα με 2-1.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Μαυρουδής Μπουγαΐδης (Λέχια Γκντανσκ): Ήταν στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 1-0 επί της Μπελχάτοβ.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Ακρα): Bασικός στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Μακάμπι Νετάνια.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Μέταλουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μέταλουργκ Ζαπορίζιε.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιώργος Σαμαράς (Αλ Χιλάλ): Χάρη σε δική του ασίστ, η Αλ Χιλάλ πήρε τη νίκη με 1-0 στο 94' επί της Αλ Χαλί.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Βασικός και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 3-2 επί της Αλ Σαμπάπ.

ΚΙΝΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος: Δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας για το παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής; με την Σανγκάι Σχενξίν που έληξε 6-2.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Κωνσταντίνος Οικονόμου (ΜΤΚ U21): Αγωνίστηκε βασικός σε ολόκληρο το 90λεπτο στη νίκη της ομάδας του επί της Κισπέτ Χόνβεντ με 1-0.

ΔΑΝΙΑ
Απόστολος Βέλλιος
(Βέστσιελαντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Οντένσε με 2-1, χωρις να καταφέρει να βρει δίχτυα.