Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

O Γιώργος Σαμαράς ξεχώρισε από τους Έλληνες του εξωτερικού αυτής της εβδομάδας, μαζί με τον Στέφανο Καπίνο που έκανε το ντεμπούτο του ως βασικός στην Bundesliga. To Gazzetta.gr καταγράφει αναλυτικά τις επιδόσεις τους...

Τον λογαριασμό των γκολ του στην Σαουδική Αραβία, άνοιξε ο Γιώργος Σαμαράς με το γκολ που πέτυχε κόντρα στην Αλ Αχλί. Από εκεί και πέρα ξεχώρισε ο Στέφανος Καπίνο στο ντεμπούτο του ως βασικός με την Μάιντς, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μαυρουδής Μπουγαΐδης στη νίκη της Λέχια επί της Βίσλα Κρακοβίας.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στο 0-0 με την Πάρμα στο «Ολίμπικο» και τυχερός που ο διαιτητής δεν έδειξε πέναλτι στο σπρώξιμο που έκανε στον Νοτσερίνο.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 παιχνίδι με την Πάρμα.

Χοσέ Χολέμπας (Ρόμα): Δεν ήταν στην αποστολή της Ρόμα για το παιχνίδι με την Πάρμα.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Βερόνα): Μαζί με τον Λούκα Τόνι που πέτυχε τα δύο γκολ στην ήττα με 5-2 από την Τζένοα, διασώθηκαν από το... ναυάγιο της Βερόνα. Μάλιστα ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ για να μειώσει η ομάδα του προσωρινά σε 2-1.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Και αυτός, όπως και η υπόλοιπη άμυνα της Βερόνα δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα στην εκτός έδρας ήττα από την Τζένοα με 5-2. Μάλιστα φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ του Ντιαγκοστίνι, καθώς δεν κατάφερε να κόψει την πάσα του Φαλκέ, ενώ στο τρίτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του νικήθηκε στον αέρα από τον Νιάνγκ.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Βερόνα): Ήταν βασικός στην ήττα από την Τζένοα με 5-2, χωρίς όμως να βοηθήσει την ομάδα του.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και πάλι για την Ουντινέζε κόντρα στην Λάτσιο, χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του και είχε ως αποτέλεσμα την ήττα, καθώς ήταν από εκτέλεση πέναλτι.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής του παιχνιδιού με την Λάτσιο, λόγω τιμωρίας.

Γιάννης Φετφατζίδης (Κιέβο): Ήταν στην αποστολή της Κιέβο, αλλά δεν αγωνίστηκε στη νίκη με 2-1 επί της Σαμπντόρια.

Τάσος Δώνης (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα της ομάδας του από την Φιορεντίνα με 3-1.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Δεν ξεκίνησε βασικός στο 0-0 της Μπολόνια με την Τερνάνα, αλλά μπήκε στο 73ο λεπτό του παιχνιδιού.

Βασίλης Καραγκούνης (Ρετζίνα): Δεν ήταν στην απόστολή της Ρετζίνα στο ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι με την Γιούβε Στάμπια.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Λουκάς Βύντρα (Λεβάντε): Eίδε από τον πάγκο την ήττα της Λεβάντε με 5-0 από την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου».

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Δεν ήταν στην αποστολή της Λεβάντε για το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα που έληξε 5-0.

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Φούλαμ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Ίπσουιτς, στο οποίο η Φούλαμ έχασε 2-1.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Άρσεναλ U-18): Ήταν βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Λέστερ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρντμουντ): Βασικός στη νίκη της Μπορούσια με 4-2 επί της Μάιντζ, έχοντας σχετικά καλή απόδοση.

Στέφανος Καπίνο (Μάιντζ): Αν και η ομάδα του έχασε 4-2 από την Μπορούσια, στο ντεμπούτο του ως βασικός της Μάιντζ, δεν φέρει ευθύνη στα γκολ, με εξαίρεση ίσως το 2ο. Από εκεί και πέρα όμως είχε κάποιες εξαιρετικές επεμβάσεις σε προσπάθειες του Ρόις και του Ομπαμέγιανγκ.

Κυργιάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του απίστευτου παιχνιδιού με την Βόλφσμπουργκ, όπου οι «Λύκοι» κέρδισαν 5-4, δίνοντας μία ασίστ στον Χιουνγκ-Μιν Σον για να μειώσει σε 3-2.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να χάνει 3-2 από την Βέρντερ Βρέμης.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Βέρντερ Βρέμης στο Ανόβερο με 3-2.

Νίκος Ιωαννίδης (Μπορούσια Ντόρτμουντ II): Έπαιξε βασικός και σε όλο το ματς κόντρα στην δεύτερη ομάδα της Μάιντζ, που έληξε 0-0.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι με την Γιαν Χίσφελντ που έληξε 0-0.

Γιώργος Μαντατζίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Γιαν Χίσφελντ που έληξε 0-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Αλέξανδρος Τανίδης (Βικτόρια Αμβούργου): Κόντρα στην Αλτόνα ήταν και πάλι βασικός, αλλά όχι στην φυσική του θέση ως κεντρικός αμυντικός. Ο προπονητής της Βικτόρια τον έβαλε στο δεξιό μπακ και δικαιώθηκε, καθώς κέρδισε 2-1.

Χαράλαμπος Σιδηρόπουλος (Βικτόρια Αμβούργου): Βασικός στη νίκη επί της Αλτόνα με 2-1.

Άγγελος Τεπελίδης (Τουρού Ντίσελντορφ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Μπάουμπεργκ.

Θεόδωρος Γκανίτης (Βόλφσμπουργκ ΙΙ): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη επί του Αμβούργου με 3-1.

Παναγιώτης Αρναούτογλου (Καρλσρούη Β'): Ήταν εκτός λόγω ενός μικροτραυματισμού.

Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Σπόρκχβελ, το οποίο η Αρμίνια κέρδισε 1-0.

Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-19): Δεν ξεκίνησε βασικός στην βαριά ήττα από την Σάλκε με 8-0, αλλά μπήκε αλλαγή στο 61ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν ήδη 6-0.

ΓΑΛΛΙΑ
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα της Νιμ από την Μπρεστ με 3-1.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στον «εμφύλιο» με την Σετούμπαλ του Πέλκα, από όπου και βγήκε νικητής με 3-0. Έγινε αλλαγή στο 75ο λεπτό.

Δημήτρης Πέλκας (Βικτόρια Σετούμπαλ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Μπενφίκα, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός κάτω από τα δοκάρια της Βίλεμ, στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Φίτεσε.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του, δεν έχει επανέλθει ακόμη σε αγωνιστικούς ρυθμούς.

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Φένλο): Δεν ήταν στην αποστολή της Φένλο, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Όμνιγουορλντ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ U-19): Βασικός στην θεαματική εκτός έδρας νίκη της Άλκμααρ με 5-2 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άγιαξ Α1): Δεν έπαιξε στη νίκη με 4-1 επί της Τβέντε.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας με την Μπριζ (1-1).

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός για ακόμη ένα παιχνίδι και με καλή απόδοση, αυτή την φορά κόντρα στην Γάνδη (0-0).

Σωκράτης Διούδης (Μπριζ): Δεν ήταν στην αποστολή της Μπριζ για το παιχνίδι με την Λόκερεν που έληξε 1-1.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Φάνης Γκέκας (Ακχίσαρ): Βασικός στη νίκη επί της Ερσίγιερσπορ με 1-0, αλλά χωρίς να βρει δίχτυα για ακόμη ένα παιχνίδι.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Άστρα): Ήταν στην αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 6-1 επί της Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Γιάννης Αραμπταζής (Άστρα): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να κερδίζει 6-1 της Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Λεωνίδας Παναγόπουλος (Ουνιβερσιτατέα Κλουζ): Τον τίτλο του βασικού κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του έχει πάρει πλέον ο Παναγόπουλος, που υπερασπίστηκε την εστία της και στο θεαματικό 6-0 επί της Τσεχλάουλ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη επί της Ριντ με 3-0.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Μαυρουδής Μπουγαΐδης (Λέχια Γκντανσκ): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση, σ την μεγάλη νίκη της Λέχια επί της Βίσλα με 1-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Άκρα): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα από την Μακάμπι Πετάχ Τίκβα με 2-0.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιώργος Σαμαράς (Αλ Χιλάλ): Μπήκε αλλαγή στο 70ο λεπτό του παιχνιδιού με την Αλ Αχλί και έξι λεπτά αργότερα μείωσε σε 2-1, όμως η Αλ Χιλάλ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να κερδίζει 2-1 την Αλ Χιλάλ.