Φίνιξ Σανς - Χιούστον Ρόκετς 111-113

Οι Σανς είχαν το σερί και το momentum, οι Ρόκετς δεν είχαν τον Χάουαρντ από την πρώτη περίοδο, αλλά η «ρουκέτα» που εκτόξευσε το χέρι του Τζέιμς Χάρντεν στη λήξη, έδωσε τη νίκη στο Χιούστον με 113-111.

Επικό ματς έγινε στην Αριζόνα, όπου οι Σανς είχαν σχεδόν ... αποφύγει την ήττα από τους Ρόκετς 10'' πριν από τη λήξη, τρέχοντας ένα σερί 23-9 στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Τέξας, έμοιαζε αποσβολωμένη και δεν είχε και τη βοήθεια του Ματ Χάουαρντ, που αποχώρησε μόλις στα 8 λεπτά της αναμέτρησης γυρίζοντας τον δεξί του αστράγαλο.

Είχε όμως τον Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος κρατούσε τη μπάλα στα χέρια του. Ο γκαρντ των Ρόκετς πήγε στο ένας εναντίον ενός με τον Πι Τζέι Τάκερ, τον άδειασε και με ένα σουτ εκτός ισορροπίας έγραψε το 113-111, χαρίζοντας μία πύρρειο νίκη στο Χιούστον!

Ήταν το επιστέγασμα μίας ούτως ή άλλως σπουδαίας εμφάνισης του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος, ο οποίος τελείωσε το ματς με 33 πόντους και 10 ασίστ, στέλνοντας παράλληλα στον... κάδο των αχρήστων την επίσης σπουδαία εμφάνιση του Έρικ Μπλέντσο, που έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Σε ό,τι αφορά τον Κώστα Παπανικολάου, η εμφάνισή του ήταν αρκετά αθόρυβη, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει (0/4 τρίποντα), μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 κόψιμο σε 17:14 στο παρκέ.

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Τάκερ 6, Μαρκίφ Μόρις 21, Λεν 4 (11ρ.), Ντράγκιτς 2, Μπλέντσο 25 (8ρ., 9ασ.), Τόμας 22, Μάρκους Μόρις 12, Ράιτ 2, Γκριν 15, Πλάμλι 2
ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Αρίζα 11, Μοτιεγιούνας 15, Χάουαρντ 5, Χάρντεν 33 (10ασ.), Μπέβερλι 14, Σμιθ 14, Μπρούερ 14, Ντόρσεϊ 4, Τέρι 3, Παπανικολάου (0/4τρίπ., 4ρ., 2ασ., 1κόψ.)