«Σκότωσε» τους Θάντερ ο Αντετοκούνμπο! (vid)

Γιώργος Φραδελάκης

Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ξανά σε διψήφια νούμερα και μία ανάσα από το double-double, όντας εκ των κορυφαίων των Μπακς στο 85-78 επί των Θάντερ.

Από το καλό... στο καλύτερο πηγαίνει ο 20χρονος άσος, που πραγματοποίησε νέα εξαιρετική εμφάνιση για τα "ελάφια" και βοήθησε τα μέγιστα στη σπουδαία νίκη τους επί των Θάντερ. Απόντων των Ντουράντ και Γουέστμπρουκ, η ομάδα της Οκλαχόμα Σίτι δεν μπόρεσε να αποφύγει ακόμα μία ήττα, την έκτη στα οχτώ φετινά της ματς (2-6). Εγκλωβίστηκε στην καταπληκτική άμυνα των Μπακς, κάτι που φαίνεται κι από τους μόλις 75 πόντους που δέχτηκαν, αφού τα ποσοστά της εντός πεδιάς δεν ξεπέρασαν το 33,3% (29/87 σουτ)!

Μπορεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο να μην είχε ξανά θέση στο βασικό σχήμα των γηπεδούχων, αυτό ωστόσο δεν τον εμπόδισε να φτάσει μία ανάσα από το double-double, αφού ήταν τρίτος σε χρόνο συμμετοχής και στα 25:40 που αγωνίστηκε είχε 14 πόντους (6/13 δίπ., 2/4 β.), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κοψίματα και μόλις ένα λάθος!

Πρώτος σκόρερ για το Μιλγουόκι ήταν ο Ο.J.Μέιγιο με 19 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζάκσον, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 29 πόντους.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τη διαφορά να "ανοίγει" στην τελευταία περίοδο, όπου με ένα σερί 7-0 των Μπακς, βρέθηκαν στο +11 (77-66), επτά λεπτά πριν το τέλος. Παρ' όλα αυτά οι Θάντερ πλησίασαν στους τέσσερις πόντους στα -31.5", ο Ο.J.Μέιγιο ευστόχησε ακολούθως μόνο στη μία του βολή για το 83-78, αλλά το άστοχο τρίποντο του Τζάκσον στη συνέχεια ήταν καταδικαστικό για την Οκλαχόμα Σίτι, αφού ο Νάιτ "τελείωσε" το ματς από τη γραμμή των βολών.

Τα δωδεκάλεπτα: 15-22, 26-16, 28-26, 16-14
Μιλγουόκι Μπακς (4-4): Πάρκερ 6, Ιλιασόβα 2, Σάντερς 4, Ντάντλεϊ 4, Νάιτ 16, Πατσούλια 8, Ο.J.Μέιγιο 19, Αντετοκούνμπο 14, Χένσον, Γουόλτερς 6, Μπέιλες 6
Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (2-6): Τόμας 5, Ιμπάκα 14, Άνταμς 2, Λαμπ 6, Τζάκσον 29, Πέρκινς 7, Μόροου 10, Κόλισον, Τέλφερ 2, Σμιθ 3