Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός 88-71 (vid)

...ο Ολυμπιακός έχει και νέα (17/4) ευκαιρία για break στη Μαδρίτη (88-71). Φοβισμένος στο Palacio de Deportes, δεν άντεξε στο δεύτερο ημίχρονο. ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΜΑΔΡΙΤΗ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΕΛΑΓΙΕΣ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά, αφού επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 88-71. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ φοβισμένα το παιχνίδι και οι Μαδριλένοι φρόντισαν να εκμεταλλευτούν την χαλαρή άμυνα και βγάζοντας μπόλικη ενέργεια στο παρκέ πήραν δίκαια τη νίκη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ρεάλ να βγάζει απίστευτη ενέργεια, να σκοράρει όποτε και όπως ήθελε και τους Πειραιώτες απλά να τους παρακολουθούν. Όσοι δε γνωρίζουν καλά τον Ολυμπιακό θα περίμεναν… διάλυση, αλλά οι Πρωταθλητές Ευρώπης αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 40-40 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Για να συμβεί αυτό βέβαια χρειάστηκαν 3 προσωπικά τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη και η θετικότατη συμβολή του Σέντρικ Σίμονς σε άμυνα και επίθεση. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι τιμώρησαν κάποιες βιαστικές επιλογές των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα και με τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ η Ρεάλ πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 48-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ είχε ανάλογη παρουσία με το ξεκίνημα του παιχνιδιού με τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά να μην επιστρέφει στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Ρούντι Φερνάντεθ δεν μπορούσε να αντιμετωπιστεί από κανέναν «ερυθρόλευκο» και η διαφορά έμενε συνεχώς σε διψήφιο επίπεδο (78-62 στο 35') για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με σκορ 88-71.

Ο Ολυμπιακός πρέπει να αφήσει το συγκεκριμένο παιχνίδι πίσω του και την Μεγάλη Πέμπτη (17/4, 20:00/novasports 2) να εμφανιστεί πιο συγκεντρωμένος, με μεγαλύτερη αμυντική διάθεση και κυρίως όλους τους παίκτες του θαρραλέους γιατί στο πρώτο ματς οι περισσότεροι ήταν… χλωμοί.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Εκμεταλλεύτηκε δύο σημαντικά νεκρά διαστήματα του Ολυμπιακού. Πολύ καλή ομάδα η οποία εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» και έβγαλαν απίστευτη ενέργεια στο παρκέ.

MVP: Ο Ρούντι Φερνάντεθ αδικεί τον εαυτό του με την συμπεριφορά του, αλλά αγωνιστικά έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους (3/5δίπ., 4/6τρίπ., 2/2β.), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30:01.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Πολλοί παίκτες του Ολυμπιακού, ωστόσο, ξεχωρίζει ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος σε ένα ακόμη ματς δεν εμφανίστηκε στο παρκέ. Φοβισμένος, δεν πήρε την παραμικρή πρωτοβουλία και στην άμυνα παρακολουθούσε άνευρος τον Ρούντι Φερνάντεθ να σκοράρει.

KEY POINT: Το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και τα πρώτα δύο του δευτέρου. Σε αυτό το τρίλεπτο η Ρεάλ έτρεξε επιμέρους σκορ 16-2 και εξαφανίστηκε.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: To Palacios de Deportes γέμισε με κάθε ένα θεατή να κρατάει και μία σημαία της Ρεάλ, δώρο της ομάδας. Πολύ καλή ατμόσφαιρα η οποία μπορούσε να επηρεάσει τους παίκτες τόσο με τη φωνή και το χειροκρότημα όσο και με τις αποδοκιμασίες.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 48-41, 70-56, 88-71
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ (1ρ. σε 4:54), Φερνάντεθ (3/5δίπ., 4/6τρίπ., 2/2β., 6ρ., 5ασ., 3κλ., 1λ. σε 30:01), Ρέγες 9 (3/6δίπ., 3/4β., 2ρ., 1ασ., 1κοψ., 1λ. σε 12:09), Ντίεθ 2 (1/1δίπ., 1ρ. σε 6:54), Μίροτιτς 15 (7/8δίπ., 0/3τρίπ., 1/1β., 6ρ., 1ασ., 5κλ., 1κοψ., 1λ. σε 27:51), Ροντρίγκεθ 12 (3/5δίπ., 1/5τρίπ., 3/3β., 4ασ., 2κλ., 5λ. σε 24:36), Ντάρντεν 7 (3/4δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 2ρ., 1κοψ., 1λ. σε 19:25), Γιουλ 12 (3/4δίπ., 2/3τρίπ., 4ασ., 1λ. σε 34:10), Μπουρούσης 6 (2/5δίπ., 2/2β., 7ρ., 1ασ., 1κοψ. σε 20:56), Σλότερ 2 (1/1δίπ., 0/2β., 1ρ. σε 6:39), Μέζρι 3 (0/1δίπ., 1/1τρίπ., 2ρ., 1κλ., 1λ. σε 12:25)
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2/3τρίπ., 2ρ., 1λ. σε 16:30), Σερμαντίνι 5 (2/3δίπ., 1/1β., 1ρ., 1λ. σε 9:56), Ντάνστον 6 (2/5δίπ., 2/3β., 3ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ. σε 22:23), Σπανούλης 18 (1/4δίπ., 4/7τρίπ., 4/7β., 5ασ., 5λ. σε 30:00), Περπέρογλου 2 (0/3δίπ., 2/2β., 2ρ., 1ασ. σε 11:55), Παπαπέτρου 2 (1/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ. σε 10:04), Σλούκας 7 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 1ρ., 4ασ., 1κλ., 2λ. σε 25:35), Σίμονς 8 (4/5δίπ., 0/5β., 7ρ., 1ασ., 2κοψ., 2λ. σε 17:32), Πρίντεζης 10 (5/7δίπ., 2ασ., 1κλ. σε 13:39), Μάντζαρης 5 (1/2τρίπ., 2/2β., 3ρ., 3ασ., 2λ. σε 27:41), Λοτζέσκι 2 (1/3δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ., 1κλ. σε 14:45)

Συνολική στατιστική:
Ρεάλ Μαδρίτης: 26/40δίπ., 8/19τρίπ., 12/16β., 21-10ρ., 16ασ., 11κλ., 5κοψ., 11λ.
Ολυμπιακός: 18/35δίπ., 8/16τρίπ., 11/20β., 18-7ρ., 18ασ., 4κλ., 2κοψ., 15λ.