Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Ο Κώστας Λάμπρου έκανε το νταμπλ στην Ολλανδία με τον Άγιαξ, ο Τάσος Δώνης έδωσε σημαντική νίκη στην Στουτγάρδη, ενώ Βαγγέλης Παυλίδης και Λευτέρης Ματσούκας χρίστηκαν σκόρερ.

Μία κούπα, τρία γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Ο Κωνσταντίνος Λάμπρου μπορεί να έζησε το σοκ του αποκλεισμού από την Τότεναμ, αλλά πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος με τον Άγιαξ, ο Τάσος Δώνης με ένα γκολ και μία ασίστ έδωσε την σημαντική νίκη στην Στουτγάρδη επί της Βόλφσμπουργκ, ενώ το γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη δεν στάθηκε αρκετό για την Βίλεμ κόντρα στην Έμεν. Τέλος σκόραρε χρίστηκε και ο Λευτέρης Ματσούκας στη νίκη επί της Σπάρτακ Σουμπότιτσα.

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα επί της Μπέρνλι με 3-1.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Μπέρνλι με 3-1, αλλά έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού στο 34.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Αποβλήθηκε στο 48' της εντός έδρας ήττας με 4-1 από την Γουέστ Χαμ και θα χάσει τον τελικό Κυπέλλου με την Μάντσεστερ Σίτι.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στη νίκη επί της Γιουβέντους με 2-0.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη στην έδρα της Σπαλ με 2-1.

Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Έμεινε με τους αναπληρωματικούς στη νίκη επί της Σαμπντόρια με 2-1 στην Γένοβα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Λάτσιο με 2-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Σπέτσια, με την οποία η Λέτσε εξασφάλισε την άνοδό της στην Serie A.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία, 1-1, με την Σάλκε.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Μπήκε στο 57΄της εντός έδρας ήττα με 4-3 από την Χέρτα.

Τάσος Δώνης (Στουτγάρδη): Ειχε μία ασίστ και ένα γκολ στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Βόλφσμπουργκ.

Στέφανος Καπίνος (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Χόφενχαϊμ.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Πάντερμπορν με 4-1.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σεντ Πάουλι): Βασικός στο 0-0 με την Μπόχουμ, έγινε αλλαγή στο 82'.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Εσπανιόλ.

ΓΑΛΛΙΑ
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη επί της Μονακό με 1-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 με την Αϊντχόφεν.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-1 επί της Ουτρέχτης, με την οποία ο Άγιαξ σφράγισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ): Μπήκε στο 70ο λεπτό της ήττας από την Έμεν με 3-2, εντός έδρας, χωρίς να σκοράρει.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Έμεν.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιτάρ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-0 στην έδρα της Χρόνιγνεκν.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 3-3 με την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Σερκλ Μπριζ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 στην έδρα της Μπίρσοτ Βίρλικ.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Μπήκε στο 61ο λεπτό της επιβλητικής νίκης με 5-0 στην έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός στη νίκη με 3-2 στην έδρα της Ρίο Άβε.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλη την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Ρίο Άβε.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 3-2 στην έδρα της Πορτιμονένσε.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Γαλατασαραι): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-2 στην έδρα της Ρίζερσπορ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκιούτσου): Βασικός στην ήττα από την Μπουγιουκσεχίρ με 2-1, εκτός έδρας.

Γιώργος Γεωργιάδης (Ελάζιγκσπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αφιονσπορ.

Ανδρέας Τάτος (Αλτάι): Βασικός στην ήττα με 3-1 από την Άνκαρασπορ.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγερσπορ): Μπήκε στο 46ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Ινστανμπούλσπορ με 3-1.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 4-0 στην έδρα της Μίντιλαντ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε στα 637 πρώτα λεπτά της εντός έδρας ήττας με 3-1 από την Αούστρια Βιέννης.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 4-0 στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ.

Μάκης Γκέζος (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Βασικός στην ήττα με 3-1 από την Άμστετεν.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Θανάσης Παπάζογλου (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 2-0 επί της Γκαζ Μετάν.

Άρης Σοϊλέδης (Μποτοτσάνι): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-0 επί της Βολουντάρι.

Γιώργος Κουτρουμπής (Κονκόρντια): Έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο της ήττας με 1-0 στην έδρα της Χέρμσταντ.

ΣΕΡΒΙΑ
Νεμάνια Μιλόγεβιτς (Βοϊβοντίνα): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Παρτιζάν με 2-1, αντικαταστάθηκε στο 64'.

Λευτέρης Ματσούκας (Ντιναμό Βράνιε): Με δικό του γκολ ξεκίνησε την ανατροπή η Ντιναμό Βράνιε στη νίκη με 2-1 επί της Σπάρτακ Σουμπότιτσα.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιώργος Μύγας
(Ζαγκλέμπιε Σοσνόβιετς): Βασικός στην ήττα με 2-0 από την Άρκα Γκντία, εκτός έδρας.

Γιάννη Μυστακίδης (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Μιετζ Λέγκνιτσα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Κισβάρντα): Έπαιξε σε όλη την εκτός έδρας ήττα από την Πάκσι με 1-0.

Σταύρος Τσουκαλάς (Κισβάρντα): Βασικός για 84 λεπτά στην ήττα με 1-0 στην έδρα της Πάκσι.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Ρουζόμπεροκ, με 3-0, εντός έδρας.

Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Μπήκε στο 68ο λεπτό της εντός έδρας ήττας με 3-0 από την Ρουζόμπεροκ.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Πρίμπραμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Καρβίνα με 1-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Μπότεφ Βράτσα.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Γιουνγκ Μπόις.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Γκοροντέγια με 4-0.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλλας (Νέφτσι Μπακού): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Καραμπάκ με 3-2.