Μακάμπι - Ζαλγκίρις 83-85

Η Μακάμπι (12-15) ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις (12-15) με 83-85 και πλέον δυσκόλεψε η πρόκριση και για τις δύο ομάδες.

Η Ζαλγκίρις αν και βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά πόντων, όχι μόνο αντέδρασε, αλλά νίκησε με 83-85. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Λιθουανοί παρέσυραν την Μακάμπι πιθανότατα εκτός των playoffs αφού αμφότερες οι ομάδες βρίσκονται δύο νίκες μακριά από την όγδοη θέση

Οι γηπεδούχοι μετά από ένα πεντάλεπτο αγώνα φρόντισαν με γρήγορο μπάσκετ να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να «χτίσουν» μία μικρή διαφορά πόντων (23-17, 9'). Η Ζαλγκίρις ισορρόπησε κάπως την κατάσταση, όμως ένα ξέσπασμα από τους Ουίλμπεκιν, ΝτιΜπαρτολομέο και Ο' Μπράιαντ βοήθησε την Μακάμπι να ξεφύγει με 44-31 (19').

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους. Βέστερμαν και Ουάιτ σκόραραν με ευκολία και έβαλαν την ομάδα τους ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (57-57, 27').

Με το παιχνίδι στην λεπτομέρεια Μπλακ και ΝτιΜπαρτολομέο (ξανά) πρόσφεραν πολύτιμες λύσεις στην Μακάμπι η οποία βρέθηκε στο +9 (76-67, 35'). Οι Λιθουανοί δεν έλεγαν να εγκαταλείψουν τη μάχη και με 7 αναπάντητους πόντους μείωσαν πολύ γρήγορα σε 76-74 (37'). Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά η Ζαλγκίρις έμεινε πιο ψύχραιμη, βρήκε σκορ και πανηγύρισε τη νίκη αφού ο Ουίλμπεκιν πήρε τρεις κακές αποφάσεις σε 65 δευτερόλεπτα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις έκλεψε 14 φορές τη μπάλα με τους παίκτες της Μακάμπι να υποπίπτουν σε 21 λάθη. Ουσιαστικά η Ζαλγκίρις νίκησε χάρη στην ψυχραιμία της όταν βρέθηκε πίσω το σκορ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λίο Βέστερμαν σε 30:07 είχε 16 πόντους (2/3δ., 2/4τρ., 6/7β.), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΝτιΆντρε Κέιν σε 15:50 είχε 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Στο τελευταίο λεπτό ήταν τραγικός ο Σκότι Ουίλμπεκιν.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπράντον Ντέιβις σε 23:31 ολοκλήρωσε με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 81-83, ο ΝτιΜπαρτολομέο αστόχησε σε lay up κι ο Ουίλμπεκιν σε τρίποντο ενώ στη συνέχεια έκανε λάθος πάσα. Ο Ουόλκαπ με 2/2 έκανε το 81-85 κι έληξε ουσιαστικά το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τις αποφάσεις στο τέλος του Ουίλμπεκιν και τα 21 λάθη. Η Ζαλγκίρις τα 10 λιγότερα ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η όμορφη συνεργασία των ΝτιΆντρε Κέιν και Ταρίκ Μπλακ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-36, 59-57, 83-85