Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

To ντεμπούτο του Μαυροπάνου και το νέο γκολ του Βρουσάι, ξεχώρισαν αυτή την εβδομάδα από τους Έλληνες του εξωτερικού.

Επιστροφή χρημάτων* στο Φροζινόνε - Λάτσιο και σούπερ αποδόσεις στη Serie A από τη Vistabet.gr. (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Μόλις ένα γκολ πέτυχαν οι Έλληνες του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, σε όσα πρωταθλήματα έχουν ξεκινήσει και αυτό ήταν από τον Μάριο Βρουσάι που έχει πάει… φορτσάτος στην Ολλανδία. Από εκεί και πέρα όμως ξεχώρισε το ντεμπούτο του Ντίνου Μαυροπάνου στην Άρσεναλ, ο οποίος αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά της ήττας από την Μάντσεστερ Σίτι.

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Λόγω του τραυματισμού του δεν αγωνίστηκε στην ήττα με 3-1 στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Έπαιξε στα τελευταία 11 λεπτά της εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Μάντσεστερ Σίτι, κάνοντας ντεμπούτο για την εφετινή σεζόν.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας με την Μπράιτον (0-0).

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-2 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Μίλαν.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σαμπντόρια.

Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 2-2 με την Κιέβο.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Έλτσε): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Άσκολι, αλλά το παιχνίδι αναβλήθηκε μόλις 30 δευτερόλεπτα μετά την έναρξή του λόγω του σοβαρού τραυματισμού του Σκιαβόνε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας και δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στη νίκη με 1-0 επί της Μπάγερν Μονάχου, εντός έδρας.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μάινς.

Τάσος Δώνης (Στουτγάρδη): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας 2-2 ε την Φράιμπουργκ, αλλά αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στέφανος Καπίνος (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Νυρεμβέργη.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Είναι τραυματίας και δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Μπίλεφελντ με 2-0.

ΓΑΛΛΙΑ
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με την Μονπελιέ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Μπήκε στο 80ο λεπτό της νίκης με 5-0 επί της Έμεν.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 6-0 επί της Φένλο.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ): Πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας ήττα από την Χρόνινγκεν με 2-1.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Μπήκε στο 46ο λεπτό της ήττας με 2-1 από την Χρόνινγκεν, εντός έδρας.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιτάρ): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν παρών στο εκτός έδρας 5-0 από την Αϊντχόφεν.

Καλούδης Λεμονής (Τέλσταρ): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 2-0 στην έδρα της Μάαστριχτ.

Σάββας Μούργος (Ντόρντρεχτ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 3-3 με την δεύτερη ομάδα του Άγιαξ.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Σαρλερουά.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην ήττα με 3-0 στην έδρα της Μουσκρόν.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκενκ.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Έμεινε με τους αναπληρωματικούς στη νίκη με 2-1 επί της Λόκερεν, εντός έδρας.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Ήταν βασικός στο ντέρμπι με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αλλά αποβλήθηκε στα τελευταία 5 λεπτά της αναμέτρησης.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 1-0 στην έδρα της Νεσπορτίβο Τσάβες.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Γαλατασαραι): Ξεκίνησε βασικός στο 1-1 στην έδρα της Αλάνιασπορ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 55'.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του 1-1 με την Γαλατασαράι, εντός έδρας.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκιούτσου): Βασικός στην ήττα με 1-0 στην έδρα της Τραμπζονσπορ.

Γιώργος Γεωργιάδης (Ελάζιγκσπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για το 0-0 με την Γκιρεσούνσπορ.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγερσπορ): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Μπολούσπορ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 72'.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χερμανσταντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Εκομάξ Κλουζ.

Άρης Σοϊλέδης (Μποτοτσάνι): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κονκόρντια Τσιάγνια.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Κισβάρντα): Βασικός στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Χάλαντας.

Σταύρος Τσουκαλάς (Κισβάρντα): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Χάλαντας, όμως έγινε αλλαγή στο 76'.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Γκρασχόπερς.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλλας (Νέφτσι Μπακού): Ξεκίνησε βασικός στο 1-1 στην έδρα της Καραμπακ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 81'.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 2-0 από την Αλ Κουαντισίγια.

*H Κάλιαρι του Λυκογιάννη, η Σεντ Πάουλι του Διαμαντάκου, η Λεγανιές του Σιόβα, η Αλτάι του Τάτου, η Διναμό Βουκουρεστίου του Κατσικά και του Παπάζογλου