Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

O Δημήτρης Διαμαντάκος ήταν ο μοναδικός από τους «Έλληνες του Εξωτερικού» που σκόραρε, με τον Κώστα Σταφυλίδη να γράφει την πρώτη εφετινή συμμετοχή του στην Bundesliga.

Ακισάρ Μπελεντίγιε – Κόνιασπορ με πριμ 5%*, ακόμα καλύτερες αποδόσεις και 190+ ειδικά στοιχήματα! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις.

«Φτωχός» ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, κάτι στο οποίο έπαιξε ρόλο και το γεγονός οτι πολλά πρωταθλήματα έχουν σταματήσει... Ο μοναδικός που βρήκε δίχτυα ήταν ο Δημήτρης Διαμαντάκος που πέτυχε δύο γκολ, ενώ ξεχώρισε η επιστροφή του Κώστα Σταφυλίδη, ο οποίος έγραψε την πρώτη του συμμετοχή για φέτος.

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Εξαιρετικός και στα 90 λεπτά που αγωνίστηκε στη νίκη επί της Μπέρνλι με 3-1 στο Emirates.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Μπέρνλι.

арснх от CocoBat на Rutube.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός και στα 90 λεπτά της νίκης με 2-0 στην έδρα της Γουέστ Χαμ.

уотфх от CocoBat на Rutube.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Ρέντινγκ.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την ΚΠΡ με 1-0, καθώς διανύει τις τελευταίες ώρες του στο Νότιγχαμ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην ήττα με 1-0 από την Γιουβέντους, εκτός έδρας.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Σπαλ με 1-0.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 3-1 στην έδρα της Λάτσιο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη επί της Χέρτα με 3-1, εντός έδρας.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Μετά από αρκετούς μήνες αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Βόλφσμπουργκ παίζοντας για 83 λεπτά.

Τάσος Δώνης (Στουτγάρδη): Μπήκε στο 79ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Σάλκε με 3-1.

Στέφανος Καπίνος (Βέρντερ Βρέμης): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Λειψία με 3-2, εκτός έδρας.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Χόλστεϊν Κίελ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σεντ Πάουλι): Μπήκε στο 36ο λεπτό της νίκης με 4-2 επί της Μάγκντεμπουργκ και σκόραρε τα δύο τελευταία τέρματα της ομάδας του.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Σεβίλλη.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Ανζέ, δεν βρήκε δίχτυα και αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από τη Νιμ με 4-0, εκτός έδρας.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έμεινε με τους αναπληρωματικούς στο παιχνίδι με την Αϊντχόφεν, όπου η Άλκμααρ γνώρισε την ήττα με 3-1.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 στην έδρα της Ουτρέχτης.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Έμεν.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιτάρ): Είδε από τον πάγκο το 0-0 με την Χρόνινγκεν, εντός έδρας.

Καλούδης Λεμονής (Τέλσταρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 1-0 στην έδρα της Φόλενταμ.

Σάββας Μούργος (Ντόρντρεχτ): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ήττα από την Ος με 1-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-1 επί της Άντερλεχτ.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Άντερλεχτ με 3-1.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Μπήκε στο 86ο λεπτό της νίκης επί της Λόκερεν με 2-1.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην ήττα με 3-1 από την Ζούλτε Βάρεγκεμ, εκτός έδρας.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Μπήκε στο 85ο λεπτό του εκτός έδρας 0-0 με την Κορτράικ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 6-2 επί της Μπράγκα.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός στο επιβλητικό 6-2 επί της Μπράγκα, εντός έδρας.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-1 στην έδρα της Τοντέλα.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Μπουγιοκσεχίρ.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Μπήκε στις καθυστερήσεις του ισόπαλου 1-1 παιχνιδιού με την Μπουγιοκσεχίρ, εντός έδρας.

Ανδρέας Τάτος (Ελαζίγκσπορ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του εντός έδρας 1-1 με την Αλτάι.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγερποσ): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Αφιονσπορ.

ΣΚΩΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-1 με την Λίβινγκστον, καθώς θα αναχωρήσει από την Σκωτία.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 4-1 στην έδρα της Άστρα.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χερμανσταντ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Βιτορούλ.

Άρης Σοϊλέδης (Μποτοτσάνι): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Ντουνάρεα Τσαλαράσι.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Γιώργος Γεωργιάδη
ς (Κέσλα): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-1, εντός έδρας, με την Καραμπάκ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης επί της Οχόντ με 3-0.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρισμπέιν Ρόαρ): Βασικός και μοιραίος της ομάδας του στην εκτός έδρας από την Γουέλιγκτον Φίνιξ, καθώς με δικό του αυτογκόλ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στη νίκη τους με 4-1.