Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Με τα δύο γκολ που πέτυχε, ο Λάζαρος Λάμπρου ξεχώρισε αυτή την εβδομάδα από τους «Έλληνες του Εξωτερικού», με τους Βέλλιο, Μούργο και Κουρούπη να βρίσκουν και αυτοί δίχτυα για τις ομάδες τους.

100% Επιστροφή* χρημάτων στον αγώνα Άρσεναλ - Λέστερ! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Πέντε γκολ ήταν ο απολογισμός αυτής της εβδομάδας για τους Έλληνες του Εξωτερικού, με τον Λάζαρο Λάμπρου όμως να κλέβει την παράσταση πετυχαίνοντας δύο τέρματα για την Φορτούνα Σιτάρντ. Από εκεί και πέρα δίχτυα βρήκαν ο Απόστολος Βέλλιος για την Μπέβερεν, ο Σάββας Μούργος για την Ντόρντρεχτ και ο Θεόφιλος Κουρούπης για την Βαρέγια.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν τιμωρημένος λόγω καρτών και δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας νίκη επί της Γούλβς με 2-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Σέφιλντ Γουένστνεϊ με 2-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ήττα από την Νόριτς με 2-1.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Σπαλ με 2-0.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Εύκολο απόγευμα για τον διεθνή τερματοφύλακα, ο οποίος ήταν βασικός στο 3-0 στην έδρα της Ουντινέζε.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ισοπαλία με την Φιορεντίνα (1-1).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας από τον τραυματισμό του και δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 2-2 με το Ανόβερο.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είναι ακόμα τραυματίας και δεν μπόρεσε να συμπεριληφθεί στην αποστολή για την λευκή ισοπαλία με την Λειψία εντός έδρας.

Τάσος Δώνης (Στουτγάρδη): Είναι τραυματίας και δεν έδωσε το παρών στο δύσκολο απόγευμα της ομάδας του με την Ντόρτμουντ όπου γνώρισε την ήττα με 4-0.

Στέφανος Καπίνος (Βέρντερ Βρέμης): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Σάλκε με 2-0.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν εκτός αποστολής στο εντός έδρας 0-0 με την Μπόχουμ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Βαλένθια.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε στο 90ο λεπτό της νίκης στην έδρα της Νις με 1-0.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα στην έδρα της Λιόν με 2-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός στην ήττα που γνώρισε η Άλκμααρ με 2-1 στην έδρα της Ουτρέχτης.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-0 επί της Χέρενφεν, εκτός έδρας.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Μπήκε στο 77ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας (2-2) με την Βίλεμ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιτάρ): Ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης με 3-1 επί της Ντε Γκράαφστσαπ εντός έδρας, πετυχαίνοντας το πρώτο και το τελευταίο γκολ της ομάδας του.

Καλούδης Λεμονής (Τέλσταρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Ναϊμένγκεν.

Σάββας Μούργος (Ντόρντρεχτ): Με το... καλημέρα του παιχνιδιού με την δεύτερη ομάδα της Άλκμααρ, βρήκε δίχτυα στο 2', αλλά τελικά το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 εντός έδρας παιχνίδι με την Σταντάρ Λιέγης.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Δεν ήταν στην αποστολή για το 0-0 με την Σταντάρ Λιέγης, εντός έδρας.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Βασικός και σκόρερ του γκολ που χάρισε την εκτός έδρας ισοπαλία στην Μπέβερν επί της Μπριζ με 1-1.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας νίκης επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ με 3-2.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Μπήκε στο 63ο λεπτό της νίκης με 3-1 επί της Σιντ Τρούιτεν, εντός έδρας.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Αντάλιασπορ 1-0.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ήττα από την Αντάλιασπορ με 1-0.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγερποσ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Γκαζιαντέπ Μπουγιουκσεχίρ.

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Ρέιντζερς.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Βέιλε, εκτός έδρας.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Αούστρια Βιέννης.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 2-0 στην έδρα της Μάτερσμπουργκ με 2-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 88'.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χερμανσταντ): Μπήκε 75ο λεπτό της εντός έδρας ήττας με 2-0 από την Άστρα.

Άρης Σοϊλέδης (Μποτοτσάνι): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη στην έδρα της Γκας Μετάν με 2-1.

ΣΕΡΒΙΑ
Νεμάνια Μιλόγεβιτς (Βοϊβοντίνα): Μπήκε στο 89ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 1-0 από την Τσουκαρίτσκι.

Διαμαντής Χουχούμης (Βοϊβοντίνα): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 1-0 από την Τσουκαρίτσκι.

Ανδρέας Δερμιτζάκης (Ράντνικ): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας 1-1 με την Ναπρέντακ Κρούσεβατς.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Κισβάρντα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μεζοκόβεσντ Ζσόρι.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Λάζαρος Ρότα
(Μιχαλόβτσε): Βασικός στο 2-2 στην έδρα της Ζίλινα.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Πρίμπραμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το 6-0 από την Γιάμπλονετς, εντός έδρας.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Σεπτέμβρι Σόφια.

Θεόφιλος Κουρούπης (Βερέγια): Βασικός και σκόρερ του γκολ με το οποίο μείωσε σε 2-1 με την Μπότεφ Βράτσα που τελικά έληξε 2-2.

Γιώργος Μπουζούκης (Λοκομοτίβ Σόφιας): Είδε από τον πάγκο το 1-1 με την Λίτεξ Λόβετς, εντός έδρας.

Χρήστος Κοντοχρήστος (Λοκομοτίβ Σόφιας): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Λίτεξ Λόβετς.

ΙΣΡΑΗΛ
Θανάσης Παπάζογλου (Χάποελ Χάιφα): Μπήκε στο 83ο λεπτό του εκτός έδρας 1-1 με την Ιρόνι Κιριάρ Σμόνα.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου
(Βασιλεία): Είδε από τον πάγκο το 1-1 με την Ξαμάξ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Μπήκε στο 24ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Αλ Βεχντά με 2-1.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος
(Μπρισμπέιν Ρόαρ): Βασικός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και στο 1-1 με τους Σέντραλ Κοστ Μαρινερς, εντός έδρας.

*H Άρσεναλ του Παπασταθόπουλου και του Μαυροπάνου, η Σεντ Πάουλι του Διαμαντάκου, η Διναμό Βουκουρεστίου του Κατσικά και η Ελαzίγκσπορ του Τάτου παίζουν σήμερα.