Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

O Kώστας Μήτρογλου ήταν ο μοναδικός από τους Έλληνες του εξωτερικού που βρήκε δίχτυα, σκοράροντας για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Χιρόνα - Θέλτα με πριμ 5%*, ακόμα καλύτερες αποδόσεις και αμέτρητα ειδικά στοιχήματα! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Μόλις ένα γκολ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Αυτό μπήκε από τον Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, ενώ ξεχώρισε και το ντεμπούτο του Λάζαρου Λάμπρου με την Φορτούνα Σιτάρ στην Ολλανδία.

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Βασικός στη νίκη με 2-1 στην έδρα της Νιούκαστλ.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Νιούκαστλ με 2-1.
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 84ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Γιουνάιτεντ με 2-1.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο την ήττα στην έδρα της Νόριτς με 1-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι στην έδρα της Σουόνσι.
ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην εντός έδρας γκέλα της Ρόμα, η οποία αν και κέρδισε την Κιέβο με 2-0, τελικά ισοφαρίστηκε σε 2-2.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Φιορεντίνα με 1-0.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Μίλαν.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 3-1 από την Μπάγερν στο Μόναχο.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Μάινς.

Τάσος Δώνης (Στουτγάρδη): Μπήκε στο 86ο λεπτό του εκτός έδρας 3-3 με την Φράιμπουργκ.

Στέφανος Καπίνος (Βέρντερ Βρέμης): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν παρών στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Νυρεμβέργη.
Θάνος Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με την Νυρεμβέργη.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-2 επί της Χέιντεχάιμ, εντός έδρας.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σεντ Πάουλι): Μπήκε στο 88ο λεπτό της ήττας με 3-1 στην έδρα της Άουε.
ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Βιγιαρεάλ με 1-0.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Βασικός και σκόρερ του τελευταίου γκολ στο 4-0 επί της Γκινγκάμπ στην Μασσαλία.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το 3-3 στην έδρα της Μπορντό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με την Φέγενορντ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 65'.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Χρόνινγκεν.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Ήταν εκτός αποστολής στο εντός έδρας 2-2 με την Εξέλσιορ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιτάρ): Μπήκε στο 63ο λεπτό της νίκης με 3-2 στην έδρα της Μπρέντα.
Καλούδης Λεμονής (Τέλσταρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Καμπούρ με 2-0.
Σάββας Μούργος (Ντόρντρεχτ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Τβέντε, αλλά αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.
ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-0 επί της Κορτράικ εντός έδρας.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός στη πρώτη νίκη της Μουσκρόν με 1-0 επί της Κορτράικ.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Μπήκε στο 84ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Μουσκρόν με 1-0.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Βασικός στο 0-0 με την Εουπεν, εντός έδρας.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το ισόπαλο χωρίς γκολ, εκτός έδρας παιχνίδι, με την Σταντάρ Λιέγης.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ:
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκ στο 61ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Ρίο Άβε για το Λιγκ Καπ.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Για να ξεκουραστεί έμεινε εκτός αποστολής για τη νίκη με 2-1 επί της Ρίο Άβε στο Λιγκ Καπ Πορτογαλίας.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Μπήκε στο 69' της ήττας με 3-1 στην έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας για το Λιγκ Καπ.

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 1-0 στην έδρα της Λίβινγκστον.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στην ήττα με 3-1 στην έδρα της Μίντιλαντ.
ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Ξεκίνησε βασικός στην νίκη με ανατροπή (3-2) στην έδρα της Αντμίρα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 61'.
Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ήττα από την Σάλτσμπουργκ με 3-1.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Άστρα με 2-1.
Άρης Σοϊλέδης (Μποτοτσάνι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Ντουναρέα Τσαλαράσι.
ΣΕΡΒΙΑ
Νεμάνια Μιλόγεβιτς (Βοϊβοντίνα): Μπήκε στο 77ο λεπτό της ήττας με 1-0 στην έδρα τς Ραντνίσκι Νις.
Διαμαντής Χουχούμης (Βοϊβοντίνα): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 1-0 από την Ραντνίσκι Νις, αλλά έγινε αλλαγή στο 55΄.
Ανδρέας Δερμιτζάκης (Ράντνικ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 6-0 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Κισβάρντα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Χαλάντας.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Λάζαρος Ρότα (Μιχαλόβτσε): Βασικός στην ήττα με 2-1 στην έδρα της Ρότα.
ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Πρίμπραμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σίγκμα Όλομουτς.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ με την Μπότεφ Πλόβντιφ.
Θεόφιλος Κουρούπης (Βερέγια): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 2-1 στην έδρα της Λουντογκόρετς.
ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία με την Τουν (1-1).
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιάννης Κάργας (Ντιναμό Μπρεστ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τορμπέντο Μπελάζ.

Η Αλάνιασπορ του Τζαβέλλα και του Μανιάτη, η Ελαζίγκσπορ του Τάτου, η Ουμρανίγερσπορ του Βασιλόγιαννη, η Χέρμανσταντ του Χαλκιαδάκη και η Χάποελ Χάιφα του Παπάζογλου παίζουν σήμερα.