Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

O Tάσος Δώνης με ένα γκολ και μία ασίστ κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, έκλεψε την παράσταση αυτή την εβδομάδα στους «Έλληνες του Εξωτερικού».

Καταλογίστηκαν τουλάχιστον 4 κάρτες στον αγώνα Κάντιθ - Σαραγόσα; Στη vistabet έχει επιστροφή στοιχήματος*!(21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Ο Τάσος Δώνης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, καθώς κόντρα στην πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου πέτυχε ένα γκολ και έδωσε μία καταπληκτική ασίστ. Από εκεί και πέρα, ο Μπάμπης Λυκογιάννης έδωσε την ασίστ για το γκολ της νίκης της Κάλιαρι επί της Φιορεντίνα, ενώ ο Θανάσης Παπάζογλου πέτυχε το μοναδικό τέρμα της Κορτράικ κόντρα στην Μουσκρόν.

ΑΓΓΛΙΑ
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Ήταν τιμωρημένος και δεν έδωσε το παρών στην εκτός έδρας νίκη επί της Χάντερσφιλντ με 1-0.

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Στόουκ.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 1-0 στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Άστον Βίλα με 1-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 3-1 στην έδρα της Χόφενχαϊμ.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-2 επί του Ανόβερου.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Γκλάνταμπαχ, αλλά τελικά η ομάδα του υποβιβάστηκε.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Φράιμπουργκ.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του θεαματικού 4-1 στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου, πετυχαίνοντας ένα γκολ και δίνοντας μία ασίστ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 2-0 από την Ντόυισμπουργκ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 0-0 με την Γιουβέντους.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο και δεν έπαιξε στην εντός έδρας ήττα από την Κιέβο με 2-1.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Έδωσε την ασίστ για το γκολ της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Φιορεντίνα.

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 1-0 στην έδρα της Πάρμα.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Έμεινε στον πάγκο, στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Φότσια.
Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Μπρέσια): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Έμπολι με 2-0, εντός έδρας.
Δημήτρης Σουνας (Μονόπολι): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Βίρτους Φραντσαβίλα με 1-0.
Άρης Ροτας (Μονόπολι): Βασικός, στην εντός έδρας ήττα από την Βίρτους Φραντσαβίλα με 1-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-1 επί της Σαρλερουά, εντός έδρας.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Γκενκ.
Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 2-1 στην έδρα της Αντβέρπ.
Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός στη νίκη επί της Αντβέρπ με 2-1.
Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Αγωνίστησε σε όλη την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αντβέρπ.
Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με την Μπριζ.
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Με δικό του γκολ, η Κορτράικ προηγήθηκε της Μουσκρόν στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Κορτράικ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 2-2 με την Σίβασπορ.
Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε σε όλη την εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σίβασπορ.
Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Ερζούρουμσπορ με 4-3, όμως αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 70ο λεπτό της νίκης με 1-0 επί της Μορεϊρένσε.
Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με την Εστορίλ.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου
(Μαρσέιγ): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν παρών στο εκτός έδρας 3-3 με την Γκινγκάμπ.
Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα στην έδρα της Μονακό με 1-0.
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Είδε από τον πάγκο το 2-2 με την Ρεμς, εκτός έδρας.
Γιάννης Χαροντάκης (Αζαξιό): Δεν ήταν στην αποστολή για το 2-2 εντός έδρας με τη Νιόρ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 3-2 από την Σοσιεδάδ, εκτός έδρας.
Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Αλμπαθέτε με 3-2, αλλά έγινε αλλαγή στο 62.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Μάδεργουελ με 2-0.
Μάριος Όγκμπουε (Χάμιλτον): Μπήκε στο 57ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνίδιου με την Μάδεργουελ, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 2-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-0 επί της Χάποελ Ρα' Ανανά.
Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μακάμπι Πετάχ Τίκβα.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Σάλτσμπουργκ, αλλά έγινε αλλαγή στο 80'.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με την Όσιγιεκ.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Ήταν εκτός αποστολή για το 0-0 στην έδρα της Τσιμπάλια.

Δημήτρης Παπάζογλου (Νόβιγκραντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Κουστοσίτσα.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Οπάβα.
Θωμάς Βασιλεία (Ολίμπια Πράγας): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Οπάβα που έληξε 1-1.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Αχιλλέας Πούγγουρας (Άρκα Γκντίνια): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 2-1 στην έδρα της Νιεσιέτζα.
Μαυρουδής Μπουγαΐδης (Ποντμπεσκίτζιε): Βασικός στην ήττα με 2-1 από την Όντρα Οπόλε.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Φρεϊ): Βασικός, χωρίς όμως να σκοράρει στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Γιόνσεπινγκ.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Έπαιξε σε όλη την εκτός έδρας ήττα από την Άαλμποργκ με 1-0.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ντατς.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Βασικός στη νίκη επί της Μποτοτσάνι με 2-0, εντός έδρας.
Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Κονκόρντια, αλλά αντικαταστάθηκε στο 83'.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιάννης Κάργας (Ντιναμό Μπρεστ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Βίτεμπσκ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 2-1 από την Ντεμπρετσένι εκτός έδρας, δεν σκόραρε και έγινε αλλαγή στο 72'.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έδωσε την ασίστ για το γκολ με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του στο εκτός έδρας 1-1 με την Αλ Μπατίν.

Η Έστερσουντς του Παπαγιαννόπουλου και η Αλ Αχλί του Φετφατζίδη παίζουν σήμερα.