Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Τρία γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα.

Αθλ. Μπιλμπάο - Λεβάντε και το ποντάρισμά σου επιστρέφεται*, αν σημειωθούν τα περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Μήτρογλου που πέτυχε δύο γκολ, ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις αυτή την εβδομάδα οι «Έλληνες του Εξωτερικού». Από εκεί και πέρα, ο Κατίδης βρήκε και πάλι δίχτυα με την φανέλα της Ολύμπια Πράγας, ενώ ο Νίκος Καρέλης έδωσε ασίστ.

ΑΓΓΛΙΑ
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Γουέστ Χαμ.

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Ήταν εκτός αποστολής στο εντός έδρας 1-1 με την Μπέρνλι.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ με την Κρίσταλ Πάλας.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Κράτησε ανέπαφη την εστία του κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (0-0), εντός έδρας.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Ντέρμπι Κάουντι.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην έδρα της Κάρντιφ όπου η Νότιγχαμ γνώρισε την ήττα με 2-1.
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Κάρντιφ με 2-1, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει κάτι, προκειμένου η ομάδα του να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.
Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ντεμπούτο με ήττα, εκτός έδρας από την Κάρντιφ με 2-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός στη νίκη με 4-0 επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν.
Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Είχε δύσκολο απόγευμα, καθώς οι «ασπιρίνες» έχασαν με 4-0 στην έδρα της Ντόρτμουντ.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Φράιμπουργκ.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 2-0 επί της Μάινς.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Μετά από καιρό πήρε πάλι χρόνο συμμετοχής, μπαίνοντας στο 61ο λεπτό της νίκης επί της Βέρντερ με 2-0. Μάλιστα, ήταν αρκετά θετικός κάνοντας την ασίστ στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι): Βασικός χωρίς να βρει δίχτυα στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ρέγκενσμπουργκ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Εύκολο απόγευμα για τον Έλληνα αμυντικό, καθώς η Ρόμα κέρδισε με 3-0 στην έδρα της Σπαλ.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ισοπαλία, χωρίς γκολ, με την Κάλιαρι.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εντός έδρας ισοπαλίας (0-0) με την Μπολόνια.

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-1 στην έδρα της Φότσια.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 3-1 από την Τσιταντέλα.
Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Μπρέσια): Δεν ήταν στην αποστολή για το 0-0 επί της Τζεζένα.
Δημήτρης Σουνας (Μονόπολι): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Βίρτους Φραντσαβίλα.
Άρης Ροτας (Μονόπολι): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Βίρτους Φραντσαβίλα.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός και με μία ασίστ στο ενεργητικό του στη νίκη επί της Άντερλεχτ με 2-1 πριν γίνει αλλαγή στο 83'.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Γάνδης.
Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττας από την Έουπεν με 3-2.
Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Έουπεν με 3-2.
Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Έμεινε με τους αναπληρωματικούς στην ήττα από την Έουπεν με 3-2 εντός έδρας.
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε στο 75ο λεπτό της ήττας από την Ζούλτρ Βάρεγκεμ με 3-0, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα.
Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Είδε από τον πάγκο το 4-4 στην έδρα της Μπριζ.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 3-1 στην έδρα της Λέουβεν.
Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ουνιόν Σεν Ζιλούαζ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός, αλλά πέτυχε ένα θεαματικό αυτογκόλ στην εντός έδρας ήττα από την Γαλατασαράι με 3-2.
Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα από την Γαλατασαράι με 3-2, αλλά αντικαταστάθηκε στο 82.
Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Ήταν βασικός στο ισόπαλο 2-2 με την Ντενίζλισπορ εντός έδρας, αλλά έγινε αλλαγή στο 68'.
Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο την ισοπαλία (2-2) με την Ντενίζλισπορ.
Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Βασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας ήττα από την Αδάνασπορ με 3-2.
Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 με την Μπαλικερσίσπορ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Πήρε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής στη νίκη επί της Εστορίλ με 2-1 εκτός έδρας, καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στις καθυστερήσεις.
Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 80ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Γκιμαράες.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη επί της Λιλ με 5-1, καθώς πέτυχε δύο από τα γκολ της ομάδας του.
Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 επί της Τρουά.
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 2-2 με την Μπουρζ Περονάς.
Γιάννης Χαροντάκης (Αζαξιό): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Τουρ με 3-2.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας
(Λεγανές): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στην εντός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ κόντρα στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.
Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Οβιέδο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο τον τελικό του Κυπέλλου με την Φέγενορντ, όπου η Άλκμααρ γνώρισε την ήττα με 3-0.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-1 από την Πάτρικ Θιστλ.
Μάριος Όγκμπουε (Χάμιλτον): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 2-1 στην έδρα της Πάτρικ Θιστλ, χωρίς ωστόσο να σκοράρει.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Τσέρνο Μόρε.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Μακάμπι Πετάχ Τίκβα.
Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μακάμπι Χάιφα με 1-0.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-1 επί της Αντμίρα.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Ντιναμό με 2-1.
Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Όσιγιεκ, εντός έδρας.
Δημήτρης Παπάζογλου (Νόβιγκραντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία με την δεύτερη ομάδα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας): Πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Φρίντεκ Μίστεκ.
Θωμάς Βασιλείου (Ολίμπια Πράγας): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην ήττα από την Φρίντεκ Μίστεκ με 4-1.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Αχιλλέας Πούγγουρας (Άρκα Γκντίνια): Βασικός στην ήττα με 3-1 στην έδρα της Σαντέζα Νόβι Σατζ.
Μαυρουδής Μπουγαΐδης (Ποντμπεσκίτζιε): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας 0-0 με την Μιετζ Λέγκνιτσα.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Έρεμπρο με 2-0.
Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Φρεϊ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 3-1 στην έδρα της Φάλκενμπεργκ, όμως αντικαταστάθηκε στο 62'.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στη νίκη επί της Χόρσενς με 4-1.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Τρέντσιν με 3-1.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Γιουβέντους Βουκουρεστίου.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιάννης Κάργας (Ντιναμό Μπρεστ): Βασικός στο εντός έδρας 2-2 με την Σμολεβίτσι Στι.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του εντός έδρας παιχνιδιού με την Πούσκας, δεν βρήκε δίχτυα και η ομάδα του έχασε με 1-0.

ΗΠΑ
Αλέξανδρος Ταμπάκης
(Atlanta United): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Τορόντο ΙΙ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος
(Brisbane Roar): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μέλμπουρν Σίτι.

* Η Ντιναμό Βουκουρεστίου του Κατσικά παίζει σήμερα.